Strona główna » Blog » Zielona lektura na wakacje

Zielona lektura na wakacje

20 lipca 2018

Podczas wakacji zawsze znajdzie się czas na lekturę. Jakieś deszczowe popołudnie, długodystansowa podróż pociągiem, spokojne chwile na leżaku w cieniu drzewa. Zieleń też otacza nas częściej niż kiedykolwiek. Spójrzmy na nią jak na fascynującego przyjaciela. Niech poprowadzi nas książka „Błyskotliwa zieleń – wrażliwość i inteligencja roślin. Autorami tej wyjątkowej publikacji są Stefano Mancuso, profesor zajmujący się fizjologią roślin (m.in. na Uniwersytecie Florenckim) i Alessandra Viola, dziennikarka zajmująca się problemami ekologii i biologii. Książka przeznaczona jest raczej dla dorosłych i starszych dzieci, choć we fragmentach warto ją poczytać lub dać do poczytania maluchom. Łatwo się przekonać, że dzieci są bardziej niż dorośli zbratane z przyrodniczymi cudami świata. Dla nich „talenty” oraz wartość pozaludzkich istot to sprawy oczywiste.

Niedoceniona inteligencja

Profesor Mancuso jest wielkim orędownikiem zrozumienia i docenienia świata roślin. Podkreśla on różnice między zwierzętami i ludźmi a roślinami. Strukturę roślinnego świata porównuje do sieci internetowej. Jak dowodzą autorzy, rośliny to istoty o inteligencji przekraczającej nasze wyobrażenia. Jeden z podrozdziałów brzmi Kosmici są wśród nas: inteligencja roślin jako model do zrozumienia inteligencji pozaziemskiej. Autorzy z pasją pokazują, jak rośliny radzą sobie z życiowymi problemami, choćby z koniecznością trwania w jednym miejscu. Są w tym procesie niebywale aktywne i twórcze. Te niezwykłe, walczące istoty są w rzeczywistości włodarzami Ziemi. Jak pisze autor: gdyby zniknęły jutro (…), to życie ludzkie zgasłoby w ciągu kilku tygodni, w najlepszym razie miesięcy. Jesteśmy więc raczej ich beneficjentami – a nie, jak nam się mylnie wydaje, ich władcami.

Tajemnice na wyciągniecie ręki

W książce przeczytamy o zmysłach, inteligencji i komunikacji roślin; o tym jak się wspierają i jak potrafią też oszukiwać. Warto przeczytać tę książkę choćby po to, by przypomnieć sobie, że niezwykłe tajemnice świata są nam dostępne w każdej chwili. Trzeba tylko spróbować otworzyć się na nie. Lektura tej niezwykłej książki może być najbardziej egzotyczną podróżą tego lata. Oto jak podsumował jej treść Adam Wajrak: po jej lekturze nawet na trawnik spojrzycie inaczej. Z szacunkiem i podziwem.

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej