Strona główna » Blog » Twoje potrzeby też są ważne – o równowadze w opiece

Twoje potrzeby też są ważne – o równowadze w opiece

3 stycznia 2025

Opieka nad chorym dzieckiem to niezwykle wymagające i obciążające zadanie. Bardzo wiele naszych wysiłków skierowanych jest w kierunku dziecka i jego potrzeb, co jest całkowicie zrozumiałe. Jednak dobrze, by pamiętać o zasadzie podobnej do tej obowiązującej w samolocie – że najpierw maskę zakładamy sobie. By być dla kogoś wsparciem i mieć siłę się nim opiekować, musimy zadbać o siebie, mimo że czasem nawet na zaplanowanie odpoczynku można już nie mieć energii. 

Troska o dziecko cierpiące wymaga ogromnych nakładów sił zarówno fizycznych, jak i mentalnych. Dobrze o tym pamiętać i próbować w tym zmaganiu być przyjacielem samego siebie. Można pytać siebie samego „Czego potrzebuję? Co by mnie wsparło?”.

Co może być pomocne rodzicowi, co może naładować jego akumulatory? Pewnie każdy ma takie zajęcia, o których wie, że są dla niego odprężające, a jeśli nie – warto się nad nimi zastanowić.

Co mogłoby stanowić początek naszego dbania o samych siebie? Przede wszystkim bycie w kontakcie ze sobą – próba rozpoznawania tego, co czujemy w danym momencie, o jakiej naszej potrzebie to mówi. Taka samoświadomość to już bardzo dużo. Niektórzy znajdują też ulgę opisując to, co czują. 

Rozmowa z kimś, kto potrafi nas wysłuchać, to czynnik niezwykle ważny. Często rolę takiej słuchającej i wspierającej osoby może pełnić psycholog czy psychoterapeuta, szczególnie jeśli z różnych względów mamy trudność, by podzielić się naszymi przeżyciami z bliskimi. Taka rozmowa daje możliwość podzielenia się swoimi emocjami i zrozumienia tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. Rzeczy niewypowiedziane i nieuświadomione mają na nas wpływ, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Terapia może być miejscem poznawania siebie i uporządkowania trudnych kwestii, ale jednocześnie okazją do rozwijania swoich mocnych stron i wzmacniania poczucia, że potrafimy dobrze sobie radzić w rzeczywistości. 

Również kontakt z naturą może nam pomóc ukoić zmysły i uspokoić myśli. Pozwala oderwać się na chwilę od tego, co trudne i zachwycić się pięknem przyrody. 

Istnieje jeszcze szereg innych pomysłów na to, co można zrobić, by być bliżej siebie i swoich potrzeb. W kolejnym artykule przyjrzymy się temu, jak świadomość ciała może nam pomóc wracać do równowagi emocjonalnej.

Zachęcam do tego, by próbować przyglądać się sobie samemu, bo świadomość siebie pomaga w tym, by być dobrym dla innych ludzi, ale też dla siebie samego.

wolontariuszka Weronika

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Czy możemy odpuścić?

Czy możemy odpuścić?

Coraz szybsze tempo życia, checklisty, deadliny, praca zawodowa, życie rodzinne, rozmaite obowiązki – mimo chęci, codzienne funkcjonowanie wielu z nas nie przypomina życia w duchu slow life. Czy taki tryb życia jest dla nas męczący? Często tak. Jednocześnie towarzyszy...

czytaj dalej
Proste ćwiczenia na trudne emocje

Proste ćwiczenia na trudne emocje

Świadomość ciała i uważność to kluczowe czynniki wspierające regulację trudnych stanów emocjonalnych. Rozwijanie ich może pomóc w codziennym radzeniu sobie ze stresem. Poniżej znajdziesz kilka prostych, praktycznych ćwiczeń: 1. Świadome oddychanie To proste ćwiczenie...

czytaj dalej
Pomóc sobie

Pomóc sobie

Jako opiekun, czasem rodzic, czasem babcia, dziecka w hospicjum domowym, nie możemy zapominać o sobie. Ważne jest, abyśmy dbali o nasze zdrowie psychiczne. Kiedy poczujemy, że potrzebujemy odpoczynku od obowiązków, powinniśmy zrobić sobie przerwę.  W ten sposób...

czytaj dalej