Strona główna » Blog » Czy możemy odpuścić?

Czy możemy odpuścić?

24 stycznia 2025

Coraz szybsze tempo życia, checklisty, deadliny, praca zawodowa, życie rodzinne, rozmaite obowiązki – mimo chęci, codzienne funkcjonowanie wielu z nas nie przypomina życia w duchu slow life. Czy taki tryb życia jest dla nas męczący? Często tak. Jednocześnie towarzyszy nam nieustannie chęć bycia jak najbardziej „produktywnym” i odhaczania kolejnych zadań z listy.

Jak można zadaniowość pogodzić z dbaniem o siebie, o swoje zasoby? Naukowcy mówią o trzech obszarach, w których mogą ujawniać się nasze umiejętności. Są nimi: wytrwałość w dążeniu do celu, zdolność do świadomej rezygnacji i wprowadzanie zmian.

Pierwszą z tych umiejętności – wytrwałe dążenie do celu, wychodzenie ze swojej strefy komfortu, ciągłe przekraczanie siebie – znamy najlepiej. Wytrwałość i nieustępliwość w drodze do celu uważamy za ważną kompetencję, przydatną w wielu obszarach życia. Od najmłodszych lat jesteśmy ukierunkowywani na osiąganie sukcesu i rywalizację.

Jednocześnie umiejętność świadomego odpuszczania często utożsamia się z porażką. Nie musi tak jednak być. Gdy potrafimy zrezygnować z dążenia do określonego celu, mamy możliwość przekierowania energii tam, gdzie jest bardziej potrzebna.

Umiejętność świadomej rezygnacji daje nam nową energię, którą możemy przeznaczyć na cele będące dla nas priorytetem w danym momencie życia. Jednym słowem, obok realizowania kolejnych celów, warto uczyć się dawania sobie zgody na to, by co jakiś czas przyglądać się swoim planom i motywacjom.

Odpuszczanie często wiąże się z dyskomfortem. Sami przed sobą boimy się przyznać, że zmieniamy zdanie czy rezygnujemy ze starań. Tym, co może nam pomóc działać w zgodzie ze sobą, jest próba kontaktowania się ze swoimi emocjami i motywacjami, które mogą ulegać zmianie.

Warto próbować, w miarę możliwości, tworzyć sobie przestrzeń na podejmowanie decyzji o zmianie celów czy planów. Zamiast ciągłego wychodzenia z własnej strefy komfortu, spróbujmy czasem działać elastyczniej.

Umiejętność rozumienia własnych potrzeb i motywacji oraz próba elastycznego działania w zgodzie z nimi to kompetencje, które można w sobie rozwijać.

wolontariuszka Weronika

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Proste ćwiczenia na trudne emocje

Proste ćwiczenia na trudne emocje

Świadomość ciała i uważność to kluczowe czynniki wspierające regulację trudnych stanów emocjonalnych. Rozwijanie ich może pomóc w codziennym radzeniu sobie ze stresem. Poniżej znajdziesz kilka prostych, praktycznych ćwiczeń: 1. Świadome oddychanie To proste ćwiczenie...

czytaj dalej
Pomóc sobie

Pomóc sobie

Jako opiekun, czasem rodzic, czasem babcia, dziecka w hospicjum domowym, nie możemy zapominać o sobie. Ważne jest, abyśmy dbali o nasze zdrowie psychiczne. Kiedy poczujemy, że potrzebujemy odpoczynku od obowiązków, powinniśmy zrobić sobie przerwę.  W ten sposób...

czytaj dalej