Strona główna » Blog » Zarażać uśmiechem

Zarażać uśmiechem

20 maja 2020

Wirus. Kwarantanna. Pandemia. To słowa, które w ostatnim czasie napawają lękiem najodważniejszych. Sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy jest o tyle ciężka, iż nie walczymy z konkretnym wrogiem, jak w przypadku wojny. Przeciętny człowiek oprócz przestrzegania poleceń władz, zachowywania higieny i stosowania podstawowych środków ostrożności, nie ma zbyt wielkiego pola do popisu. Jest bezradny. Warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę chcemy skończyć na tej bezradności? Frustracji? Czy nie można dopatrzeć się w tym czegoś więcej?

Każdy z nas stoi w tym samym miejscu. Stoi przed obliczem sytuacji, która najzwyczajniej w świecie go przerasta. I choć jest to trudne, nieraz może okazać się bardzo bolesne i wymagające, jest to również doskonała okazja do bycia dobrym człowiekiem. Tak po prostu. Stoimy nie tylko przed niebywałym wyzwaniem, stoimy przed (a może nawet przede wszystkim) sprawdzianem z człowieczeństwa.

Każdy z nas, niezależnie od wiary, koloru skóry, przekonań politycznych, światopogląu, dzieli z drugim tę samą Ziemię. To samo powietrze, te same widoki. I teraz również ten sam problem. Każdy z nas otrzymał szansę na zmianę swojego życia. Przewartościowanie pewnych spraw. Chwilę namysłu. Okazję do czynienia dobra. Co chwila usłyszeć można o restauracji, która wspiera szpitale. O ludziach robiących zakupy starszym sąsiadom. O taksówkarzach oferujących za darmo swoje usługi. To są piękne działania! Dobrych uczynków jest teraz wiele. W głębi serca każdy z nas jest dobrym człowiekiem. Pytanie, kiedy będzie lepsza okazja, żeby ten ogromny potencjał w sobie odkryć?

Wielu z nas przebywa obecnie w swoich domach z rodzinami. Będąc ze sobą cały czas, często na małej powierzchni trudno jest uniknąć sprzeczki. To jest normalne. Pamiętajmy tylko, że jeśli postaramy się trochę bardziej nad sobą panować, życzliwiej odnosić się do domowników, wyświadczać im drobne przysługi, przyczynimy się do wzrostu nie tylko naszych bliskich, ale również nas samych. „Chcesz zmienić świat, idź do domu i kochaj swoją rodzinę.” Jak bardzo aktualne są dzisiaj te słowa! Pobawmy się ze swoimi dziećmi, spędźmy czas ze swoim mężem/żoną. Wykonajmy dawno odkładane telefony. Pomóżmy rodzicom w obowiązkach domowych. Bądźmy dla siebie dobrzy.

Niemoc i bezradność budzą frustrację. Skoro w obecnej sytuacji nasze możliwości są tak bardzo ograniczone, dlaczego nie mielibyśmy spróbować szerzyć dobra? Zarażać siebie nawzajem uśmiechem i dobrym słowem? Pomagajmy, jak tylko możemy 🙂

Ola, wolontariuszka Formuły Dobra

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

2 października – Dzień Uśmiechu

2 października – Dzień Uśmiechu

2 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Tego dnia warto zastanowić się, ile dobra możemy dać, tylko się uśmiechając. Nasz jeden mały gest jest w stanie poprawić komuś humor, dodać otuchy i zasiać w czyimś sercu nadzieję na lepsze jutro.

czytaj dalej
Dobrze mieć przyjaciół

Dobrze mieć przyjaciół

9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Podziękujmy naszym przyjaciołom za to, że ubogacają nasze życie, dzielnie przy nas trwają i dzięki nim możemy stawiać czoła nawet największym przeciwnościom losu.

czytaj dalej
Dobrym być

Dobrym być

Ile mamy w sobie talentów, piękna, którym moglibyśmy obdarowywać świat. Nie robimy tego, albo robimy w ograniczonym stopniu. Dlaczego?

czytaj dalej