Strona główna » Blog » Wizyta lekarska to nie tylko badanie

Wizyta lekarska to nie tylko badanie

10 lutego 2020

Od 9 lat łączę pracę jako lekarz w Pogotowiu Ratunkowym z lekarzem w Hospicjum dla dzieci. Dzięki temu mogę czerpać różne doświadczenia, które przekładam na życie zawodowe. Każda wizyta wiąże się z badaniem pacjenta, za czym nie przepadają. Wiem co każdy z nich akceptuje, czy lubi dotyk czy nie, czy mogę podczas badania trzymać go za rękę, czy mam dotykać słuchawką najszybciej jak się da.

Za każdym razem tłumaczę małej Tosi, Mai, Kubie, co robię, jakie są kolejne kroki badania. Rozmawiamy, oczywiście nie wszyscy mi odpowiadają, bo nie mogą (ze względu na swoją chorobę), ale traktuję ich, jak każdego pacjenta. Witam się, chwalę ich. Po badaniu mamy chwilę na wspólną zabawę, wtedy biorę ich na ręce, łaskoczę, albo śpiewam piosenkę. Poświęcam również uwagę ich rodzeństwu, czasem się bawimy i rysujemy tygryska na pustej karcie wizyt. Kiedy dziecko uśmiecha się do Ciebie w najmniej spodziewanym momencie, to jest to fantastyczne uczucie.

Wizyta lekarska to nie tylko badanie, to ogromne wsparcie dla rodziców, którzy potrzebują potwierdzenia, że medycznie dobrze zajmują się dzieckiem. Im nie potrzebna jest kolejna maskotka, a wsparcie socjalno – pielęgnacyjne, które możemy im zapewnić, dzięki pomocy naszych darczyńców. To dzięki nim możemy uzupełniać zapasy pieluszek, chusteczek, mydeł czy kremów w magazynie.

Doktor Elżbieta Wojciechowska

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej