Strona główna » Blog » Świat się zatrzymał

Świat się zatrzymał

21 kwietnia 2024

Strata dziecka to moment, w którym świat się zatrzymuje i zdaje się, że już nigdy nie zacznie się kręcić, to byłoby przecież niemożliwe. Wszystko nagle stanęło w miejscu, jakby ziemska planeta nagle zamilkła. Każdy rodzic musi znaleźć sposób, by przetrwać kolejne dni. 

Każdy człowiek jest inny, może odmiennie reagować na trudności, zwłaszcza w sytuacji straty. Istotne jest, abyśmy nie osądzali ani nie obarczali się nawzajem winą.

Może się zdarzyć, że Twój Partner unika rozmowy i zajmuje się codziennymi obowiązkami, aby uniknąć trudnego tematu. To nie oznacza jednak, że jest obojętny. Może po prostu używa innych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Ważne jest, abyście wzajemnie się wspierali i szanowali w tym czasie, akceptując różnice w sposobie przeżywania żalu. Każdy ma prawo do tego, by odczuwać i wyrażać swoje uczucia w sposób, który jest dla niego właściwy.

Daj sobie czas na smutek

Warto zdawać sobie sprawę, że w takich sytuacjach możemy doświadczać różnych uczuć, począwszy od gniewu i frustracji, aż po niedowierzanie. To zupełnie naturalne, że czujemy nawet sprzeczne uczucia. Nie ma tutaj konkretnych reguł ani zasad, które mówią nam, jakie emocje powinny się pojawić, a jakie nie. Ważne jest, abyśmy pozwolili sobie na wyrażanie swoich uczuć, bez poczucia winy. Jeśli chcesz płakać, krzyczeć czy nawet śmiać się, to wszystko jest w porządku. Każda reakcja jest ważna i potrzebna w procesie radzenia sobie z trudnościami.

Szukaj wsparcia, gdy tego potrzebujesz

Rozmawiaj z bliskimi o swoich uczuciach i potrzebach. Czasem możesz być zaskoczony, jak dużo zrozumienia i wsparcia otrzymasz od innych. Warto pamiętać, że wiele osób, nawet tych najbliższych, może bać się poruszać temat straty dziecka z obawy, że mogą Cię zranić. Jeśli potrzebujesz rozmowy na ten temat, powiedz o tym bezpośrednio, nie oczekując, że ktoś się domyśli. Jeśli czujesz, że nikt nie potrafi Cię zrozumieć, zawsze możesz szukać pomocy w grupach wsparcia dla rodziców po stracie.

Nie bójmy się prosić o pomoc innych!

Pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby pozwala spojrzeć głębiej na sens życia i na to, co ta osoba pozostawiła w naszym wnętrzu. Po tak trudnym doświadczeniu stajemy się innymi ludźmi, bardziej dojrzałymi i wrażliwymi. Często, gdy już zaakceptujemy stratę, możemy otworzyć nowy rozdział życia. Jednakże bliscy, choć zmarli – zawsze pozostawiają w nas ważny ślad.

Nadejdzie czas, gdy ból stanie się trochę łagodniejszy, a kiedy nawet znów mocniej powróci, będzie łatwiej znaleźć sposób, jak go przeżyć, jak sobie z nim radzić.

wolontariusz Tobiasz

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Dzień Dobrych Uczynków

Dzień Dobrych Uczynków

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień – Dzień Dobrych Uczynków. Chcę z całego serca podkreślić, jak ważna jest moc dobra, która tkwi w każdym z nas. Nazwa "Formuła Dobra" mówi sama za siebie, prawda? To niepowtarzalna okazja, aby celebrować i podziwiać tę potężną siłę. Czasami...

czytaj dalej
Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dziś, 14 maja, świętujemy Dzień Opiekuna Medycznego. To dzień, który warto uczcić, bo to właśnie oni są niezastąpieni w opiece nad naszymi bliskimi, zwłaszcza gdy mamy jakieś problemy zdrowotne. Ale pozwól, że dzisiaj spojrzymy na tę rolę z nieco szerszej perspektywy....

czytaj dalej
Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Do kogo zwrócić się o pomoc? W naszym życiu zdarzają się różnego rodzaju kryzysy emocjonalne, zarówno te większe, jak i mniejsze. Często pojawiają się one niespodziewanie, niejednokrotnie pozbawiając nas konkretnych powodów. Istnieje wiele życiowych sytuacji, które...

czytaj dalej
Niezwykła moc obecności

Niezwykła moc obecności

Kiedy spotyka nas jakieś nieszczęście, mierzymy się z trudną sytuacją lub kiedy cierpi ktoś, kogo kochamy, jest nam bardzo ciężko. Ten ciężar wydaje się być czasem nie do uniesienia… Na szczęście nie musimy nieść go sami. Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną...

czytaj dalej