Strona główna » Blog » Prawdziwy przyjaciel jest

Prawdziwy przyjaciel jest

9 czerwca 2018

Można z nim kraść konie albo zjeść beczkę soli, wyruszyć w niezapomnianą wędrówkę albo posiedzieć i pomilczeć, kiedy niebo spada nam na głowę. Przyjaciel – osoba, z którą można dzielić najskrytsze emocje: te piękne i radosne, ale też te trudne i bolesne. Zwłaszcza w tym drugim przypadku możemy poczuć, jak wiele znaczy jego obecność. Bo kiedy świat odwraca się od nas plecami, prawdziwy przyjaciel nie musi przynosić gwiazdki z nieba ani tańczyć na linie, żeby na siłę nas rozbawić. Wtedy najczęściej  wystarcza nam świadomość, że jest:

– Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Dzbanek z kropelką miodu

Na 9 czerwca przypada szczególna okoliczność   Dzień Przyjaciela. W Polsce święto jest jeszcze mało znane, warto więc je rozpowszechniać i właśnie dziś pokazać tej wyjątkowej osobie, jak wiele dla nas znaczy. Może wspólne wyjście na rower albo ręcznie malowana kartka? Może niecodzienny upominek wyszperany na pchlim targu? A może wystarczy po prostu zadzwonić i zapytać:  „Co u ciebie?”. Tę ostatnią czynność warto zamienić w nawyk i praktykować ją nie tylko od święta, podążając za radą Kubusia Puchatka, prawdziwego specjalisty w temacie:  Dzień bez przyjaciela jest jak dzbanek, w którym nie ma nawet kropelki miodu. Choć przyznać trzeba, że w dzisiejszym świecie nie zawsze łatwo tę kropelkę znaleźć.

Nie ma magazynów z przyjaciółmi

Kto z nas nie pamięta okładki książki z rysunkiem drobnej postaci o rozwichrzonej blond czuprynie, stojącej na niezamieszkanej planecie ze wzrokiem utkwionym  w dal?  Planeta zwie się B-612 i jest całkiem malutka, tak mała, że nie mieszka tam nikt, oprócz małego chłopca i pięknej, choć nieco próżnej róży. Ta postać, to oczywiście Mały Książę – chłopiec, który z nadmiaru samotności postanawia opuścić swoją planetę w poszukiwaniu przyjaciela. Zadanie nie jest łatwe, spotykani po drodze dorośli są zbyt zajęci „poważnymi sprawami”, żeby angażować się w bliskie relacje z innymi. Rozmowa z lisem uzmysławia Małemu Księciu, że przyjaźni kupić nie można, a do jej pielęgnowania potrzebny jest czas, bo nie ma magazynów z przyjaciółmi. Ta mała książeczka, choć wydana w 1943 roku, do dzisiaj pozostaje jedną z bardziej uniwersalnych refleksji o znaczeniu przyjaciół w życiu każdego człowieka. Jej autor, Antoine de Saint-Exupéry, zadedykował ją zresztą swojemu najlepszemu przyjacielowi – Léonowi Werthowi. Może 9 czerwca okaże się dobrą okazją, żeby odświeżyć sobie jej zawartość?

Przyjaciele Hospicjum

Dla nas dzień ten będzie podwójnie ważny. Od wielu tygodni wszyscy Przyjaciele Hospicjum – nasi darczyńcy, wolontariusze, pracownicy i sympatycy – pracują nad organizacją Dnia Dziecka: wyjątkowej imprezy, która jest okazją do spotkań i hojnego dzielenia się dobrem i radością. W tym roku odbędzie się ona właśnie 9 czerwca. Dzięki Wam, naszym prawdziwym Przyjaciołom, w tym magicznym dniu będziemy mogli wyczarować Wielkie Dziecięce Święto dla naszych małych podopiecznych.

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej