Strona główna » Blog » Pomoc w kryzysie psychicznym

Pomoc w kryzysie psychicznym

30 lipca 2024

Każdy może przejść przez kryzys psychiczny. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy wiedzieli, jak reagować w takiej sytuacji. Wiele objawów może sugerować pogorszenie się naszego samopoczucia psychicznego, takich jak codzienny lęk, brak motywacji, trwałe zmęczenie, impulsywność czy trudności w koncentracji. Aby móc pełnić swoje obowiązki i efektywnie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, potrzebujemy zachować dobre samopoczucie i wewnętrzną równowagę. 

Istnieją codzienne nawyki, które wspierają proces zdrowienia i powrotu do równowagi.

Pierwszym krokiem w procesie zdrowienia jest skorzystanie ze wsparcia specjalisty, takiego jak psycholog, terapeuta, psychiatra, bądź też uzyskanie pomocy poprzez telefon zaufania. Następnie warto budować i pielęgnować przyjazne relacje oraz utrzymywać regularny kontakt z innymi ludźmi. Kolejnym istotnym elementem jest zrozumienie mechanizmów działających w naszym umyśle poprzez psychoedukację. Niezmiernie ważne dla zachowania dobrego stanu psychicznego są także regularne kontakty z naturą, aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Nie odkładaj na później. Gdy czujesz, że brakuje Ci sił, działaj.

Oto numery telefonów pomocowych – NIE BÓJ SIĘ PROSIĆ O POMOC:

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – czynny całodobowo

800 702 222

  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie) – czynny od poniedziałku do piątku od 14:00 do 20:00

800 108 108

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny całodobowo

116 111

  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych – czynny całodobowo

116 123

  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – czynny całodobowo

800 120 002

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Czy możemy odpuścić?

Czy możemy odpuścić?

Coraz szybsze tempo życia, checklisty, deadliny, praca zawodowa, życie rodzinne, rozmaite obowiązki – mimo chęci, codzienne funkcjonowanie wielu z nas nie przypomina życia w duchu slow life. Czy taki tryb życia jest dla nas męczący? Często tak. Jednocześnie towarzyszy...

czytaj dalej
Proste ćwiczenia na trudne emocje

Proste ćwiczenia na trudne emocje

Świadomość ciała i uważność to kluczowe czynniki wspierające regulację trudnych stanów emocjonalnych. Rozwijanie ich może pomóc w codziennym radzeniu sobie ze stresem. Poniżej znajdziesz kilka prostych, praktycznych ćwiczeń: 1. Świadome oddychanie To proste ćwiczenie...

czytaj dalej