Jako opiekun, czasem rodzic, czasem babcia, dziecka w hospicjum domowym, nie możemy zapominać o sobie. Ważne jest, abyśmy dbali o nasze zdrowie psychiczne. Kiedy poczujemy, że potrzebujemy odpoczynku od obowiązków, powinniśmy zrobić sobie przerwę.
W ten sposób zadbasz nie tylko o swój komfort psychiczny, ale również fizyczny.
STRES – towarzyszy nam w ciągu całego życia. Pojawia się w sytuacjach trudnych. Stresu nie da się uniknąć, ale można nauczyć się z nim radzić. Warto trochę się o nim dowiedzieć
Rady na stres:
- Rozumienie stresu (aby skutecznie zarządzać nim)
- Wsparcie społeczne (redukuje stres, wspiera zdrowie psychiczne i emocjonalne)
- Wystarczająca ilość odpoczynku
- Aktywność fizyczna
- Zdrowa dieta
- Kontakt z naturą
- Techniki relaksacyjne (np. medytacja, joga)
- Pomoc psychologiczna (szczególnie gdy potrzebujemy wsparcia w radzeniu sobie ze stresem i trudnościami życiowymi)
WYPALENIE ZAWODOWE – to stan, gdy czujemy się wyczerpani fizycznie, emocjonalnie lub duchowo. Dla opiekunów dziecka w hospicjum domowym oznacza utratę motywacji do działania, obniżenie efektywności oraz brak satysfakcji z dotychczas wykonywanej pracy.
Rady na wypalenie zawodowe:
- Balans pomiędzy pracą, a życiem prywatnym – bardzo ważny jest odpoczynek, relaks i czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Znajdź na to czas!
- Praktyka wdzięczności – każdego dnia bądź wdzięczny za nawet jedną małą rzecz. To pomoże spojrzeć na pozytywne aspekty życia.
- Nie zapominaj o sobie (zdrowy egoizm) – rób też coś dla siebie!
- Nie zapominaj o pasjach – co kochasz?
- Techniki relaksacyjne – obniżysz sobie stres i napięcie.
Aby uniknąć wypalenia zawodowego, ważne jest mieć poczucie sensu i wpływu, określone cele życiowe, wykorzystywanie swojego potencjału, rozpoznanie własnych ograniczeń oraz umiejętność stawiania granic. Ale o tym w kolejnych wpisach….
wolontariusz Tobiasz