Pomaganie wyróżnia

„Słowa zmieniają świat”. Czyż nie jest to prawda oczywista? My, ludzie nie wyobrażamy sobie życia bez słów. Mogą nas uszczęśliwiać albo zaboleć, motywować albo zniechęcać. Wypowiadają wojny lub towarzyszą ślubom. Słowa to ślad jaki pozostawiamy po sobie. Słowa to również początek nazw, nazw, które mają moc nad rzeczami, sprawami, ludźmi. Zatem proces budowania dobrej nazwy dla tak ważnej organizacji jak Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska, potrzebował czasu, zaangażowania, wielu godzin twórczego myślenia i ludzi. Wszak nic nie robi się samo, prawda? Zapraszamy na cykl artykułów dotyczących tożsamości hospicjum, która już od prawie roku, wspólnie z pracownikami i wolontariuszami, ale także naszymi podopiecznymi i ich rodzinami buduje wizerunek organizacji, która naprawdę pomaga. Poznaj historię symboli, które mają moc pomagania.

Część pierwsza – logo

Logo służy przede wszystkim do identyfikacji konkretnego przedsiębiorstwa, organizacji bądź marki.  Podstawowym zadaniem dla logo, jest pomoc w odróżnieniu jednej marki od drugiej. Dobrze zaprojektowane logo powinno również wywoływać odpowiednie emocje, a jeśli to możliwe również motywować do określonego działania. Od dawna ludzie odczuwali potrzebę odróżniania się od innych i nic w tym złego.  Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska, także pragnęło się wyróżnić. Wszak zyskując uwagę publiczności może lepiej i skuteczniej pomagać.

Logo dla hospicjum, potrzebne od zaraz

Po prawie dwóch latach działalności, istniejąca symbolika i formy graficzne zostały poddane wnikliwej analizie.  Eksperci zgodnie orzekli, iż logotyp Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska jest dobrze zaprojektowany. Ma ładny znak i poprawną typografię. Ikona – uśmiechnięta twarz dziecka – wzbudza pozytywne emocje.  Więc o co chodziło ze zmianą? Eksperci byli zgodni, że całości brakuje wyrazistej oprawy, charakterystycznego symbolu, który będzie rozpoznawalny i będzie mógł samodzielnie funkcjonować na różnych nośnikach. Ale przede wszystkim, tej organizacji potrzebny był symbol, ikona, znak, który razem z wyjątkową nazwą zbuduje indywidualny charakter tej marki, na którym będzie można oprzeć wyrazisty styl komunikacji. Tyle mądrych słów, ale jak to zrobić?

Narodziny „Formuły Dobra”

Do procesu kreacji nazwy dla hospicjum ekipa projektantów podeszła zgodnie ze sztuką. Na początek wygenerowali bogaty zestaw słów, związków wyrazowych, synonimów, skojarzeń, słów bliskoznacznych. Z tej bogatej palety wyłonił się pomysł na „Formułę Dobra”. Nie od razu rzecz jasna. Jednak eksperci wspólnie z zarządem hospicjum uznali, iż prawidłowo został określony charakter znaczeniowy dla zaproponowanej nazwy.  Kładzie on bowiem mocny akcent na magiczne słowo: „dobro”. Dlaczego tak?  Otóż zarówno profesjonalna opieka medyczna, jak i duchowa, psychologiczna, terapeutyczna, rehabilitacyjna, organizacyjna w tym praca wolontariuszy, to pewna charakterystyczna formuła, według której pracuje Hospicjum. Formuła, o której mowa to nic innego jak zasada, maksyma wizja spojrzenie – charakterystyczne dla tego Stowarzyszenia, dla tej grupy ludzi zaangażowanych w pracę na rzecz tego Hospicjum.

Nazwa w towarzystwie znaku

Znak w kształcie serca powstał z połączenia grafiki balonu, który przeobraża się w kropki symbolizujące dobre słowa. A te łączą się w serce, by zasilić świat zmianą, nową formułą pomagania.  Kolorystyka znaku natomiast to barwy ciepłe, inspirowane wschodem
i zachodem słońca (czerwienie, fiolety, purpury, żółcie). Wybrane kolory przekazują komunikat: „Jesteśmy z naszymi Podopiecznymi całą dobę – od wschodu do zachodu słońca.”  Krótko było o znaku, ale nie słowa w tym wypadku są ważne, a obraz.  Poznajcie zatem nasz znak w całej swojej okazałości.

Pewnie teraz chcielibyście dowiedzieć się o co chodzi z balonami i dobrym słowem z naszego znaku? Jeśli tak, to zapraszamy na drugi odcinek naszej historii o symbolach pomagania. Do zobaczenia na naszym blogu już wkrótce.

 

Czytaj więcej z blog

Kontakt

W związku z sytuacją epidemiologiczną informujemy, że biuro Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” pracuje w trybie zdalnym – zapraszamy do kontaktu telefonicznego  +48 694 589 004 oraz mailowego biuro [at] formuladobra [dot] pl

Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”
al. Marcina Kromera 2, 51-163 Wrocław
+ 48 694 589 004
(fax) +48 71 707 24 61
biuro [at] formuladobra [dot] pl
Zapraszamy do naszego biura Pn. – Pt. 7:30 – 15:30

NIP 8943068116, KRS 0000582875
Nr konta: 64 2030 0045 1110 0000 0417 6840
Dla wpłat w EUR: 43 2030 0045 3110 0000 0036 6580. SWIFT GOPZPLPWXXX

Koordynator wolontariatu:
Ewa Janowicz
+48 792 790 109, wolontariat [at] formuladobra [dot] pl

Grupa wsparcia:
Alicja Kaśków
+48 663 355 725, grupa.wsparcia [at] formuladobra [dot] pl

Psycholog hospicjum perinatalnego:
Agnieszka Pasławska
+48 606 406 302, perinatalne [at] formuladobra [dot] pl

Całodobowy dyżur pielęgniarski dla naszych podopiecznych.

W razie nagłej potrzeby dzwoń na nr telefonu:

Numer telefonu
577 651 036

STOWARZYSZENIE MEDYCZNE HOSPICJUM DLA DZIECI DOLNEGO ŚLĄSKA „FORMUŁA DOBRA” z siedzibą przy al. Marcina Kromera 2 we Wrocławiu NIP 8943068116 jest stowarzyszeniem wpisanym w dniu 27.10.2015 do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, sygnatura ant WR.VI NS-REJ.KRS/15821/16/232, numer KRS: 0000582875.

Informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z KRS można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: Wyszukiwarka podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności:

Polityka prywatności 

Kliknij i wpłać darowiznę

na Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Formuła Dobra
Kliknij i wpłać darowiznę

Kliknij i wpłać darowiznę

na Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Formuła Dobra