Strona główna » Blog » Moda na CSR czy społeczna odpowiedzialność?

Moda na CSR czy społeczna odpowiedzialność?

15 listopada 2017

CSR (ang. Corporate Social Responsibility) to odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo. W NORMIE PN-ISO 26 000 natomiast czytamy: „odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa; uwzględnia oczekiwania interesariuszy; jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania; jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach.”

CSR jest więc pojęciem bardzo szerokim, pod którym kryje się szereg różnych inicjatyw oraz procedur. Współcześnie rozumiana odpowiedzialność firm to już nie tylko jednorazowy sponsoring, czy nawet stałe działania filantropijne, raczej chodzi o wpisanie odpowiedzialności w strategię działania firmy. Wiele organizacji III sektora w sposób zorganizowany zabiega o współpracę z biznesem. Coraz częściej nie chodzi bowiem wyłącznie o środki wspomagające wydatnie realizację celów statutowych. Okazuje się bowiem, że obie strony wynoszą z tej współpracy wiele naprawdę cennych korzyści.

Złota Piątka

Najciekawszym aspektem współpracy organizacji pozarządowych z biznesem jest spojrzenie na wzajemne korzyści.  I co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie dużych, ogólnopolskich organizacji pomocowych i dużego, korporacyjnego biznesu. Wspaniałe przykłady można czerpać z lokalnych źródeł i średniego, a nawet małego biznesu. Na podstawie naszych doświadczeń ułożyliśmy mały katalog najważniejszych korzyści, które płyną ze współpracy dla nas i dla naszych partnerów biznesowych:

  1. Na pierwszym miejscu znalazła się wymiana doświadczeń, wiedzy, kompetencji oraz umiejętności. Potrafimy się nawzajem inspirować, podpowiadamy sobie ciekawe rozwiązania.
  2. Na drugim miejscu znalazło się zwiększanie naszej efektywności poprzez fakt, iż mamy dostęp do zasobów finansowych, rzeczowych oraz ludzkich naszych Partnerów. Nie bez znaczenia są w tym wolontariaty pracownicze. Są nie tylko źródłem wydatnej pomocy podczas akcji, czy w naszym przypadku, pomocy w rodzinach nieuleczalnie chorych dzieci. Wolontariat Pracowniczy to dostęp do wrażliwych, pełnych pasji kompetentnych osób, gotowych służyć nie tylko swoim czasem, ale umiejętnościami i wiedzą.
  3. Dzięki wsparciu biznesu dywersyfikujemy źródła finansowania naszej statutowej działalności. Mówiąc najprościej skuteczniej i na szerszą skalę pomagamy naszym podopiecznym.
  4. Nasi partnerzy dzięki nam natomiast, mają dostęp do wiedzy dotyczącej problemu społecznego, jakim zajmuje się nasza organizacja. A jest to problem niebagatelny bowiem dotyczy nieuleczalnie chorych dzieci, wsparcia rodzin w żałobie, ponownej aktywizacji zawodowej rodziców.
  5. I na koniec chociaż to nie jest najmniej ważna korzyść. Budujemy sobie nawzajem nasze wizerunki i naszą reputację. Edukujemy naszych partnerów odnośnie tego, jak ważne jest, aby nieodpowiedzialne działania biznesowe nie rujnowały reputacji Partnera, gdyż po prostu ucierpią na tym nieuleczalnie chore dzieci. Sami staramy się w jak największym stopniu być etyczni i profesjonalni, by z przyjemnością i odpowiedzialnie użyczać naszego wizerunku.

Mamy wiele do zaoferowania firmom społecznie odpowiedzialnym. W zgodzie z naszą misją, zarówno my, jak i nasi podopieczni oraz ich rodziny, możemy uczyć innych, jak żyć radością dnia codziennego, motywować siebie i innych do działania w obliczu tragedii, jaką jest terminalnie chore dziecko w rodzinie. Hospicjum domowe dla dzieci to życie, w pełnym znaczeniu tego słowa!

Beata Butwicka
Pełnomocnik zarządu ds. PR
Stowarzyszenie Medyczne
Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej