Strona główna » Blog » Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

10 maja 2024

Do kogo zwrócić się o pomoc? W naszym życiu zdarzają się różnego rodzaju kryzysy emocjonalne, zarówno te większe, jak i mniejsze. Często pojawiają się one niespodziewanie, niejednokrotnie pozbawiając nas konkretnych powodów. Istnieje wiele życiowych sytuacji, które mogą nagle wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, powodując jego pogorszenie.

Jaką rolę odgrywają specjaliści w tych ciężkich chwilach? Jak psycholog, psychoterapeuta i psychiatra mogą być dla Ciebie pomocni? Gdzie szukać pomocy?

Psycholog, to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Psycholog pomaga i wspiera w różnych sytuacjach, takich jak: trudności życiowe, problemy w relacjach interpersonalnych, problemy z samoakceptacją, wspieranie w procesie zmiany, rozwijanie samoświadomości. Wsparciem psychologicznym może być jedno lub kilka – kilkanaście spotkań, w zależności od potrzeby.

Psychoterapeuta, to osoba, która ukończyła studia magisterskie (niekoniecznie na kierunku psychologia) oraz czteroletnią Szkołę Psychoterapii. Prowadzi on długoterminową pracę, abyśmy mogli lepiej poznać samych siebie. Dzięki temu możemy zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce, które wpływają na nasze życie. Psychoterapia pomaga, gdy czujemy się uwięzieni w życiu, mamy długotrwałe problemy lub cierpimy na zaburzenia psychiczne. Psychoterapia, różniąc się od poradnictwa psychologicznego, może trwać dłużej.

Psychiatra, to osoba, która ukończyła studia medyczne ze specjalizacją psychiatrii. Psychiatra jest lekarzem. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem zarówno zaburzeń jak i chorób psychicznych. Ma zezwolenie na wystawianie recept, co pozwala mu wprowadzić leki do procesu leczenia. Zanim pójdziesz do psychiatry, dobrze jest najpierw porozmawiać z psychologiem lub psychoterapeutą, jeśli przypuszczasz, że leki mogą być potrzebne.

Dzięki tej wiedzy o różnicach między specjalistami zdrowia psychicznego, mamy nadzieję, że łatwiej będzie Ci określić, do kogo się udać, gdy zajdzie taka potrzeba. 

PAMIĘTAJ, nie bój się prosić o pomoc.

wolontariusz Tobiasz

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Dzień Dobrych Uczynków

Dzień Dobrych Uczynków

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień – Dzień Dobrych Uczynków. Chcę z całego serca podkreślić, jak ważna jest moc dobra, która tkwi w każdym z nas. Nazwa "Formuła Dobra" mówi sama za siebie, prawda? To niepowtarzalna okazja, aby celebrować i podziwiać tę potężną siłę. Czasami...

czytaj dalej
Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dziś, 14 maja, świętujemy Dzień Opiekuna Medycznego. To dzień, który warto uczcić, bo to właśnie oni są niezastąpieni w opiece nad naszymi bliskimi, zwłaszcza gdy mamy jakieś problemy zdrowotne. Ale pozwól, że dzisiaj spojrzymy na tę rolę z nieco szerszej perspektywy....

czytaj dalej
Niezwykła moc obecności

Niezwykła moc obecności

Kiedy spotyka nas jakieś nieszczęście, mierzymy się z trudną sytuacją lub kiedy cierpi ktoś, kogo kochamy, jest nam bardzo ciężko. Ten ciężar wydaje się być czasem nie do uniesienia… Na szczęście nie musimy nieść go sami. Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną...

czytaj dalej
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. To dobry czas, żeby zastanowić się nad trudnościami osób z niepełnosprawnościami, i podjąć konkretne działania na rzecz ich pełnej integracji i równych praw. W społeczeństwie nadal można...

czytaj dalej