Strona główna » Blog » Formuła dobrego zbierania datków na Facebooku

Formuła dobrego zbierania datków na Facebooku

16 sierpnia 2018

Facebook umożliwia zbiórki pieniędzy na rzecz organizacji non-profit. To wspaniała inicjatywa, dzięki której również nasza organizacja może zbierać pieniądze i wydatnie pomagać naszym małym podopiecznym. Jeśli więc chcielibyście w ten sposób pomagać, przygotowaliśmy specjalnie dla Was krótki przewodnik jak zorganizować taką zbiórkę na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”.

Zacznijmy od podstaw

Rozpocznij zbiórkę z profilu Facebook „Formuła Dobra” Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. W panelu po lewej stronie znajduje się przycisk „Zbiórki pieniędzy”, po kliknięciu, pojawia się panel dedykowany zbiórce. W prawym rogu pod zdjęciem „cover photo” znajdziesz przycisk „ + Zbierz pieniądze”, kliknij i rozpocznij swoją zbiórkę.

Możesz też rozpocząć zbiórkę z poziomu strony https://www.facebook.com/fundraisers/. Po wejściu na stronę, w centralnej części, pojawi się niebieski przycisk „Zbierz pieniądze na rzecz organizacji charytatywnej”. Po kliknięciu zobaczysz nowe okno, informujące o rozpoczęciu tworzenia zbiórki, które wymaga potwierdzenia poprzez kliknięcie „Rozpocznij”. Wybierz naszą organizację z listy, czyli „Formuła Dobra” Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska i przejdź do kolejnego etapu.

Wypełnij formularz

Krok drugi to wypełnienie podstawowych informacji dotyczących zbiórki. Pomyśl dobrze nad odpowiedzią na pytanie: Ile pieniędzy chcesz zebrać? Kwota powinna być dostosowana do możliwości Twojego prywatnego profilu. Jeżeli jesteś osobą aktywną, często aktualizujesz swoje posty, utrzymujesz stały kontakt ze znajomymi i wiesz, że możesz liczyć na ich pomoc, śmiało możesz zdecydować się na większą kwotę. Ważna jest również odpowiedź na pytanie: Kiedy zbiórka powinna się zakończyć? Wszystko zależy od czynników wymienionych wyżej. Jeżeli zakładasz uzbieranie większej kwoty, przeznacz na ten proces więcej czasu. Weź pod uwagę aktywność Twoich znajomych, a przede wszystkim ich ilość i zaangażowanie na Facebooku. Wyznaczając czas, rozłóż sobie zakładaną kwotę na określone tygodnie. Przyjmij, że w ciągu 1 tygodnia, jesteś w stanie zebrać dany % całej sumy. Ogłaszaj swoim znajomym osiągnięcie kamieni milowych. Motywuj ich, używając na przykład komunikatów: „ Kochani, zostało jeszcze 5 dni na zebranie 200 zł”. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować swoją zbiórkę. I ostatnia ważna sprawa, ale może okazać się decydująca. Minimalna kwota, jaką mogą wpłacić Twoi znajomi wynosi 20 zł. Proponujemy, abyś w opisie zbiorki podał, co za konkretną kwotę możemy zrobić dla naszych podopiecznych. Nawet 20 złotych pomaga!

  • 20 zł. Dzięki tej kwocie możemy zakupić m.in. 4 filtry do rurki tracheostomijnej. Rurki umożliwiają oddychanie, niektórym z naszych pacjentów. Dziennie każdy z nich potrzebuję nawet do 2 filtrów.
  • 50 zł Dzięki tej kwocie możemy zakupić m.in. 1 godz. rehabilitacji małego pacjenta (pacjent potrzebuje średnio 8 godz. rehabilitacji miesięcznie).
  • 100 zł Dzięki tej kwocie możemy zakupić m.in. rurkę tracheostomijną dla 1 pacjenta.
  • 200 zł Dzięki tej kwocie możemy zakupić m.in. monitor oddechu dla 1 pacjenta.
  • 3000 zł Dzięki tej kwocie możemy zakupić pompę infuzyjną albo leki dla podopiecznych (koszt około dwóch tygodni leczenia naszych podopiecznych).

Opowiedz swoją historię

Czy wiesz, że słowa zmieniają świat? Zastanów się więc jak będzie brzmieć nazwa Twojej zbiórki pieniędzy? To kluczowy moment. Tutaj podajesz powód, dla którego tworzysz tą zbiórkę. Komunikat powinien być krótki i zrozumiały dla wszystkich odbiorców np. „Zbiórka urodzinowa Pauliny”, „25 urodziny to 25 dobrych powodów, by pomóc podopiecznym Hospicjum „Formuła Dobra”. Następnie dobrze uzasadnij, dlaczego zbierasz te pieniądze? Stwórz szczegółowy opis swojej inicjatywy, tak by zachęcić znajomych do wpłacenia datków. To szczególne miejsce, gdzie Twoi odbiorcy poznają Twoje intencje i cel Twojej zbiórki. W opisie możesz uwzględnić informację, dlaczego chcesz przeznaczyć pieniądze dla podopiecznych Hospicjum „Formuła Dobra”. Napisz jak ważna dla Ciebie jest pomoc dla małych podopiecznych i ich rodzin. Zaznacz, że to Twoja Formuła Dobra, którą realizujesz i chcesz poznać magię jej działania.

Wybierz zdjęcie

Ostatni krok to wybranie zdjęcia, które będzie wizytówką Twojej inicjatywy. Możesz dodać więcej zdjęć do Twojej zbiórki po jej opublikowaniu. Jeśli tylko chcesz wykorzystaj grafikę, którą przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Znajdziesz ją pod koniec mini przewodnika, oraz na naszym profilu na portalu Facebook w albumie ze zdjęciami dedykowanymi dla zbiórek datków. Używając dedykowanej grafiki, możesz lepiej wyróżnić swoją zbiórkę i skuteczniej pomagać naszym małym podopiecznym!

Zachęć innych do zorganizowania zbiórki pieniędzy w Twoim imieniu

Po jej utworzeniu, zbiórka ta przypomina w swojej formie standardowe wydarzenie na Facebooku. Organizatorzy takiej zbiórki, na swojej stronie, mogą dodatkowo udostępniać informację o naszej organizacji. Opisać cel, misję, formy pomagania, udostępniać artykuły, dołączyć adresy strony internetowej i mediów społecznościowych. Dostępna jest też opcja, która pozwala na edytowanie zasad Twojej zbiórki. Na przykład: możesz podwoić zebraną kwotę, wydłużając jednocześnie czas zbiórki.  Możesz też uzupełniać zdjęcia Twojej zbiórki, wybierając je z zasobów naszej organizacji albo prywatnych. Zbiórki pieniędzy oferują narzędzia pozwalające nagłośnić informację za pośrednictwem Facebooka lub Messengera. Wszystko to jest dostępne w miejscu, które Twoi znajomi odwiedzają codziennie. Udostępnij swoją zbiórkę na profilu. Zapraszaj znajomych. Sprawnie zbieraj datki. Twoi znajomi mogą przekazywać datki dosłownie kilkoma kliknięciami. A przy każdym przekazaniu datku, wpłacający jest proszony o udostępnienie zbiórki i zaproszenie do niej znajomych. Tak działa Formuła Dobra!

Jak wpłacić pieniądze

Tutaj sprawa jest prosta. Klikamy w jedną z sugerowanych kwot albo wpisujemy własną. Możemy napisać kilka słów o przekazanym datku np. w formie gratulacji organizatorowi pomysłu na zbiórkę urodzinową i życzenia powodzenia akcji. Określacie prywatność. Możecie zostawić wpłatę jako publiczną bądź zarezerwować widoczność tylko dla znajomych czy pozostać anonimowym. Wpisujecie wszystkie niezbędne dane do przelewu z Waszej karty kredytowej lub debetowej. Możecie również przekazać środki za pomocą opcji PayPal. Gotowe – pieniądze zostały przekazane.

Pomagajcie, niesienie pomocy poprzez organizowanie zbiórek datków na rzecz organizacji charytatywnych jest proste a satysfakcja wprost niewyobrażalna. Chcecie poczuć, jak działa Formuła Dobra? Zapraszamy i dziękujemy z całego serca w imieniu naszych małych podopiecznych i ich rodzin. W ramach podziękowań każdy darczyńca otrzyma od nas wyjątkowy identyfikator z Dobrym Słowem i Certyfikat Dobra. Ważne dla naszego Hospicjum symbole, wręczamy wszystkim osobom, które pomagają nam lepiej opiekować się naszym podopiecznymi i ich rodzinami.

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej