Strona główna » Blog » Dobrze, że Cię mamy, Mamo!

Dobrze, że Cię mamy, Mamo!

27 maja 2019

Jest przy nas, kiedy stawiamy pierwsze kroki. Wyciera cieknący nos, czyści umorusany czekoladą policzek, zmienia kolejną brudną koszulkę. Zabiera flamaster z ręki, kiedy tylko wyczuje, że właśnie mamy zamiar ozdobić fikuśnymi wzorkami nowiutki obrus od cioci. Negocjuje w sporze Oli i Stasia, którzy walczą w piaskownicy o prawo do seledynowej foremki w kształcie wieloryba. Ociera łzy, kiedy zgubimy ulubionego misia albo kiedy zaboli kolejny zastrzyk. Ofuknie za podkradanie cukierków z szafki, a we właściwym czasie pokaże, jak lukrować pierniczki na choinkę. Zaszyje podarte spodnie, przygotuje strój kowboja na karnawałową imprezę. Jak każdego ranka zrobi kanapki na śniadanie i jak co wieczór powie: Niech ci się przyśni coś miłego. Kiedy zajdzie potrzeba – a zachodzi co najmniej kilka razy dziennie – włączy tryb awaryjny: prawa ręka będzie mieszać zupę, lewa podkręci gaz pod kipiącymi ziemniakami, a noga domknie uchylone drzwiczki szafki, do której właśnie zakrada się kot. A wszystko to przy dźwiękach najnowszego utworu perkusyjnego na durszlak, trzy garnki i wałek do ciasta, który Jasiu akurat postanowił przećwiczyć na środku kuchni. Przyniesie malinową herbatkę o drugiej w nocy, kiedy kaszel nie daje spać i poczeka, aż znowu zaśniemy. Przeczeka bunty, burze, tupanie i trzaskanie drzwiami, kiedy świat okaże się inny, niż się spodziewaliśmy. Poradzi, jaką sukienkę kupić na pierwszy w życiu bal, odprowadzi na pierwszy samodzielny wyjazd pociągiem. Czasem odpisze na rozpaczliwego sms-a z akademika: Mamooo!! Jak się gotuje makaron???

Jak to zobaczyć?

Ale skąd możemy wiedzieć, jaki odcień ma jej lęk przed każdą wizytą u lekarza, jeszcze zanim się urodzimy?  Jakimi parametrami określić głębię cierpliwości, którą nas obdarza, kiedy po raz kolejny marchewkowe puree ląduje na dywanie? Jaką walutę zastosować przy wycenie łez, które ze zmęczenia gubi, kiedy wszyscy domownicy zasną?  Kto zgadnie, z jakiego słownika korzysta, żeby zrozumieć, co chcemy przekazać wtedy, kiedy mówić nie potrafimy albo głos nam uwiązł w gardle? Kto zna nazwę tonacji, w jakiej nuci wieczorną czułość? Jakie urządzenie rentgenowskie potrafiłoby prześwietlić codzienny bagaż emocjonalny opatrzony wizytówką z podpisem „Mama”?  W pędzącej rzeczywistości rzadko się nad tym zastanawiamy – tak szybko mija kolejny dzień z kanapkami, pietruszką przyniesioną z warzywniaka, czystym ręcznikiem w łazience, zmienionym opatrunkiem… A gdyby tak poskładać w jednym miejscu wszystkie kroki, gesty, spojrzenia i niewypowiedziane myśli, dzięki którym ten kolejny dzień potoczył się zgodnie z planem – jak dużą przestrzeń by zajęły?

Świat obfituje w piękne i heroiczne postawy. Niektóre ujawniają się w nagłówkach wiadomości obiegających cały świat, inne rozgrywają się na co dzień, całkiem blisko, a wiedzą o nich tylko nieliczni. Częściej niż nam się wydaje, rzeczywistość skrywa też takie, które nie mają żadnych świadków. Drogie Mamy – za wszystko to, co widzimy i za wszystko, czego dostrzec nie potrafimy – z całego serca Wam dzisiaj dziękujemy!

autor tekstu: Joanna Jakubowska
wolontariuszka

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej