Strona główna » Blog » Dobrze z tatą iść

Dobrze z tatą iść

22 czerwca 2018

„Ten nasz tata to okropnie fajny facet”. Można z nim pójść na spacer i na lody, nawet jeśli robi za duże kroki. Wszystkie przedszkolaki, nawet te które z przedszkola dawno już wyrosły, znają  tę piosenkę. I podczas czerwcowych uroczystości dziękują tymi słowami tatom za ich obecność. Zaraz, zaraz – można by pomyśleć – przecież ten tato z piosenki ma same przyjemności w obowiązkach, niby nic wielkiego. Ale teraz wyobraźmy sobie, że tego nie ma. Że nie ma nikogo, kto rozładowałby swoim humorem domową drakę. Nie ma wygłupów na spacerze i dzikich pomysłów na zabawy, na które mama woli nawet nie patrzeć. I że brakuje kogoś, kto w poważniejszych zmaganiach z rzeczywistością poklepałby po ramieniu z wiarą, że damy sobie radę. Bo, jak pokazuje życie, ojcostwo, wbrew licznym stereotypom, to nie tylko wieczne żarty i strojenie min.

Nie tylko zabawa

Sam pomysł na uczczenie roli ojca, który pojawił się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych, związany jest z trudnymi przeżyciami. Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, miała 16 lat, kiedy zmarła jej matka. Wraz z ojcem podjęła się opieki na pięciorgiem młodszego rodzeństwa. Pewnego dnia, uczestnicząc w kazaniu z okazji Dnia Matki uświadomiła sobie, że również ojcowie ponoszą nie mniejszy trud wychowania. I nie była to myśl abstrakcyjna – miała przecież przed oczami przykład własnego ojca, który sam wychowywał i utrzymywał sześcioro dzieci. Z jej inicjatywy zaczęto lokalnie świętować Dzień Ojca 19 czerwca. Zasięg święta był ograniczony, ale z czasem zyskiwał na popularności, by w 1972 doczekać się oficjalnego uznania ze strony prezydenta Richarda Nixona.

Dziękujemy!

Dzisiaj Dzień Ojca świętuje się niemal na całym świecie, choć nie zawsze w tym samym czasie. Na przykład we Włoszech, w Portugalii czy Hiszpanii obchodzi się je 19 marca. Jest to nawiązanie do wywodzącej się ze średniowiecza tradycji obchodów uroczystości św. Józefa – ziemskiego ojca Jezusa. W wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii czy we Francji jest to święto ruchome, które przypada na trzecią niedzielę czerwca. W Polsce od roku 1965 święto przypada zawsze na 23 czerwca. Niezależnie od daty, jest to ten szczególny dzień, kiedy chcemy podziękować wszystkim Tatom. Za sprawy małe i duże, za rozmowy śmieszne i poważne, za miny pobłażliwe i srogie. I za to, że ich silne ramiona sprawiają, że w tym nie zawsze przyjaznym świecie możemy czuć się bezpiecznie. Dziękujemy, że jesteście!

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej