Strona główna » Blog » Wyprawa po wiedzę

Wyprawa po wiedzę

22 lutego 2018

Dobra praca hospicjum wymaga zaangażowania wielu ludzi, ale też świadomego, przychylnie nastawionego otoczenia. Wymaga wzajemnego zaufania, zrozumienia, więzi, a te powstają na drodze dobrej komunikacji. Jak tę komunikację prowadzić? Jak budować dobre relacje? Jak rozmawiać o tak dramatycznie trudnych sprawach? Jaką drogą podążać, aby pomagać, a nie szkodzić? To wyprawa wymagająca profesjonalnego przygotowania. We współczesnych realiach życia społecznego coraz mniej jest miejsca na improwizację, jeśli chcemy coś zrobić dobrze, dotrzeć do celu i nie zawieść tych, którzy nam w tej wyprawie zawierzyli. W takim momencie do gry musi wejść nauka!

Dobra komunikacja w służbie podopiecznych hospicjum

Żeby naprawdę dobrze działać na rzecz chorych dzieci, konieczne jest oparcie się na rzetelnej wiedzy. Wiedzy o mechanizmach rządzących komunikacją społeczną w obszarze opieki paliatywnej, o tym jak przebiega dyskurs społeczny, co jest zrozumiałe i jasne dla opinii publicznej, a co wymaga rozmowy i wyjaśnienia. Dlatego podjęliśmy wyzwanie w postaci projektu badawczego na temat stanu wiedzy, postrzegania problematyki, rozumienia kwestii hospicjów domowych i pomocy dzieciom nieuleczalnie chorym przez Polaków, a także rozmawiania o tym w mediach. Nie ma w Polsce aktualnych badań w tym zakresie. Taka „biała plama” stwarza istotne problemy dla osób i organizacji pracujących w obszarze komunikowania problematyki hospicjów dla dzieci, hospicjów perinatalnych, opieki nad rodzinami dzieci chorych itd. Ze względu na znikomą ilość materiału badawczego, analiz, opracowań na bazie wiedzy empirycznej, w komunikacji można opierać się jedynie na doświadczeniach z innych dziedzin, analizie pojedynczych przypadków oraz intuicji komunikatorów.

Partnerzy Konwoju Dobrej Wiedzy

Aby prowadzić ten proces profesjonalnie i skutecznie, w oparciu o rzetelną wiedzę, trzeba zainicjować proces analizy tej tematyki w różnych aspektach i perspektywach badawczych. To da zajmującym się opieką nad chorymi nieuleczalnie dziećmi, narzędzia oparte na wiedzy i zwiększy tym samym skuteczność ich pracy. W obecnej chwili to wyprawa w nieznane, ale podjęliśmy ją! Do naszej ekspedycji przyłączyli się bezinteresownie Partnerzy – warszawskie firmy badawcze Newspoint Sp. z o.o. oraz SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii. Będziemy prowadzić analizę treści w internecie, przeprowadzimy też badanie na reprezentatywnej próbie Polaków. Wspólnie zechcemy dowiedzieć się jak przebiega dyskurs na ten temat w mediach? Co Polacy wiedzą o idei hospicjów domowych? Jak rozumieją ten rodzaj opieki? Jaki mają do tego stosunek? A to dopiero początek! Projekt badawczy jest rozwojowy, a pytań znacznie więcej! Liczymy na bardzo interesujące wyniki…

dr Zbigniew Chmielewski
Szef projektu badawczego

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej