Strona główna » Blog » Jak być wsparciem dla osoby w żałobie?

Jak być wsparciem dla osoby w żałobie?

25 kwietnia 2024

Śmierć jest czymś, co przychodzi naturalnie, ale gdy dotyka nas osobiście, zwykle trudno to zaakceptować. Na początku pojawiają się takie uczucia jak szok, niedowierzanie, tęsknota i pustka. Nie możemy pojąć, co się dokładnie wydarzyło i dlaczego.

Żałoba jest trudnym przeżyciem zarówno dla osoby dotkniętej stratą, jak i dla jej bliskich. Często ci drudzy nie wiedzą, jak pomóc, więc zostają zdezorientowani i nie robią nic. 

Pewnie cisza i spokój są czasem potrzebne, ale czasem osoba w żałobie potrzebuje kogoś obok siebie, kto ją wysłucha i zrozumie, nawet jeśli nie potrafi o to poprosić.

Jak najlepiej wesprzeć kogoś, kto przeżywa żałobę? Co możemy zrobić, żeby mu pomóc? 

Jakie słowa są pomocne, a jakich lepiej unikać w rozmowie z osobą, która straciła bliskich?

  1. Pomyśl, jak możesz pomóc osobie w żałobie

Każdy z nas ma inne możliwości, dlatego zastanów się co możesz zrobić dla tej osoby.

Warto się zatrzymać i przemyśleć, czy:

  • Możesz zaoferować swoją pomoc poprzez rozmowę, spacery lub po prostu bycie z osobą w żałobie. 
  • Jesteś w stanie pomóc załatwić tej osobie sprawy życia codziennego, takie jak robienie zakupów, pranie, pilnowanie rachunków itp. 
  1. Unikaj udzielania „dobrych rad”

Żałoba wymaga czasu. Unikajmy „dobrych rad”, które raczej odciągną tę osobę od nas niż jej pomogą: 

  • Ogarnij się, całe życie przed Tobą.
  • Masz dla kogo żyć…
  • Weź się w garść, jeszcze będzie dobrze…
  • Inni mają gorzej, zobacz na…

Gdy nie wiesz co powiedzieć, powiedz o tym. Nie należy siłą szukać słów pocieszenia.

  1. Bycie obok w trudnych chwilach

Gdy jesteś obok osoby, która właśnie dowiedziała się o śmierci bliskiej osoby, często wystarczy być tam – przytulić, usiąść obok niej i wysłuchać tego, co chce powiedzieć. Tyle wystarczy! Zapewnij osobie w żałobie przestrzeń dla jej emocji i po prostu pozostań obok niej. Nie wymagaj niczego. Pamiętajmy, że dla tej osoby świat nagle się zatrzymał i potrzeba czasu, żeby ruszył.

  1. Pytaj się 

Zapytaj się po prostu czego potrzebuje osoba w żałobie, co jej przeszkadza, a co pomaga. Przyjmij to, że może czasem nie wiedzieć. 

Żałoba nie kończy się po kilku tygodniach, ani miesiącach – to proces często trwający znacznie dłużej. Nawet gdy osoba zaczyna wracać do „normalnego życia”, wciąż ważne jest, abyśmy nad nią czuwali, wspierali ją i interesowali się jej sprawami. Po prostu byli obecni.

wolontariusz Tobiasz

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Dzień Dobrych Uczynków

Dzień Dobrych Uczynków

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień – Dzień Dobrych Uczynków. Chcę z całego serca podkreślić, jak ważna jest moc dobra, która tkwi w każdym z nas. Nazwa "Formuła Dobra" mówi sama za siebie, prawda? To niepowtarzalna okazja, aby celebrować i podziwiać tę potężną siłę. Czasami...

czytaj dalej
Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dziś, 14 maja, świętujemy Dzień Opiekuna Medycznego. To dzień, który warto uczcić, bo to właśnie oni są niezastąpieni w opiece nad naszymi bliskimi, zwłaszcza gdy mamy jakieś problemy zdrowotne. Ale pozwól, że dzisiaj spojrzymy na tę rolę z nieco szerszej perspektywy....

czytaj dalej
Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Do kogo zwrócić się o pomoc? W naszym życiu zdarzają się różnego rodzaju kryzysy emocjonalne, zarówno te większe, jak i mniejsze. Często pojawiają się one niespodziewanie, niejednokrotnie pozbawiając nas konkretnych powodów. Istnieje wiele życiowych sytuacji, które...

czytaj dalej
Niezwykła moc obecności

Niezwykła moc obecności

Kiedy spotyka nas jakieś nieszczęście, mierzymy się z trudną sytuacją lub kiedy cierpi ktoś, kogo kochamy, jest nam bardzo ciężko. Ten ciężar wydaje się być czasem nie do uniesienia… Na szczęście nie musimy nieść go sami. Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną...

czytaj dalej