Strona główna » Blog » Dobra komunikacja

Dobra komunikacja

10 kwietnia 2024

Wszyscy o niej słyszeli, że jest ważna, ważne jest umieć dobrze rozmawiać z innymi. Przecież dzięki dobrej komunikacji możemy lepiej się zrozumieć, budować silne relacje i być dla siebie wsparciem. Przyjrzyjmy się dzisiaj przez chwilę temu, co się na nią składa.

Komunikacja to nie tylko słowa. Jak to możliwe? Komunikacja, to też gesty, mimika i ton głosu. Dobra komunikacja to klucz do udanych relacji z innymi ludźmi. Aby dobrze się porozumieć, ważne jest nie tylko to jaką mamy intencję, co mówimy, ale także słuchanie. To oznacza, że nie wystarczy czekać na swoją kolej, ale naprawdę skupić się na tym, co druga osoba mówi, zaciekawić się nią.

Empatia to umiejętność zrozumienia i współodczuwania emocji drugiej osoby. Gdy potrafimy poczuć, co czuje druga osoba, łatwiej nam znaleźć wspólny język i uniknąć nieporozumień. Zamiast patrzeć na różnice, lepiej szukać tego, co nas łączy. 

Wspieranie się nawzajem i wyrażanie swoich uczuć to kolejne istotne elementy dobrej komunikacji. Czy mamy takie relacje, w których czujemy się swobodnie mówiąc o swoich potrzebach i granicach, a także w drugą stronę – wspieramy innych w trudnych sytuacjach?

Asertywność – polega na wyrażaniu swoich myśli i uczuć w sposób pewny siebie, ale jednocześnie szanując uczucia innych osób. W relacjach z innymi ważne jest ustalenie granic, które nie polegają na walce o rację, lecz na wyrażaniu tego, czego potrzebujemy, by czuć się dobrze. Dzięki trudnym sytuacjom uczymy się, gdzie te granice są. Kiedy wyznaczasz granicę, ludzie mogą ją zaakceptować albo odejść. Pamiętaj, że prawdziwi przyjaciele nie zostaną zniechęceni przez Twoje granice. Jeśli czujesz potrzebę postawienia granicy, zrób to – jasno, stanowczo, spokojnie i z szacunkiem. Nie musisz się tłumaczyć ani usprawiedliwiać. Reakcja innych na Twoje granice jest ich trudnością. 

Prawdziwa dobra komunikacja to umiejętność zarówno mówienia, jak i słuchania. To potrafić zrozumieć drugą osobę, wspierać ją i szanować jej uczucia. Dzięki dobrej komunikacji budujemy silniejsze relacje i czujemy się bardziej spełnieni. To po prostu otwartość, życzliwość i gotowość do wsparcia siebie nawzajem.

Wolontariusz Tobiasz

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Dzień Dobrych Uczynków

Dzień Dobrych Uczynków

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień – Dzień Dobrych Uczynków. Chcę z całego serca podkreślić, jak ważna jest moc dobra, która tkwi w każdym z nas. Nazwa "Formuła Dobra" mówi sama za siebie, prawda? To niepowtarzalna okazja, aby celebrować i podziwiać tę potężną siłę. Czasami...

czytaj dalej
Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dziś, 14 maja, świętujemy Dzień Opiekuna Medycznego. To dzień, który warto uczcić, bo to właśnie oni są niezastąpieni w opiece nad naszymi bliskimi, zwłaszcza gdy mamy jakieś problemy zdrowotne. Ale pozwól, że dzisiaj spojrzymy na tę rolę z nieco szerszej perspektywy....

czytaj dalej
Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Do kogo zwrócić się o pomoc? W naszym życiu zdarzają się różnego rodzaju kryzysy emocjonalne, zarówno te większe, jak i mniejsze. Często pojawiają się one niespodziewanie, niejednokrotnie pozbawiając nas konkretnych powodów. Istnieje wiele życiowych sytuacji, które...

czytaj dalej
Niezwykła moc obecności

Niezwykła moc obecności

Kiedy spotyka nas jakieś nieszczęście, mierzymy się z trudną sytuacją lub kiedy cierpi ktoś, kogo kochamy, jest nam bardzo ciężko. Ten ciężar wydaje się być czasem nie do uniesienia… Na szczęście nie musimy nieść go sami. Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną...

czytaj dalej