Strona główna » Blog » 5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

1 września 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

Zanim przejdziemy do przykładów, zastanów się kiedy ostatni raz wykonałeś dowolną aktywność w swoim wolnym czasie. Często szukamy wymówek, tłumaczymy się zmęczeniem, brakiem czasu, pomysłu… A tak naprawdę wszystko, czego potrzebujemy, jest w zasięgu ręki.

SPACERY to najprostsza z form aktywnego wypoczynku, do której najłatwiej nas przekonać. Wracając z pracy, uczelni czy też ze szkoły, wysiądźmy wcześniej z autobusu i skorzystajmy z tej chwili dla siebie. Organizm podziękuje nam za tzw. dotlenienie. Spacer pozwoli na chwilę refleksji po całym dniu. To również dobra forma spędzania czasu z kimś bliskim. Mamy czas na rozmowę, skupiamy się tylko na sobie nawzajem i nie rozpraszają nas żadne czynniki zewnętrzne i media.

JAZDA NA ROWERZE to najpopularniejsza forma aktywnego wypoczynku i rekreacji. Często traktujemy jazdę na rowerze jako środek transportu, ale to też forma wypoczynkowa – planujemy wycieczki często połączone ze zwiedzaniem i rodzinnym piknikiem. Zaletą jest na pewno możliwość podziwiania pięknych okoliczności przyrody oraz miejskich zakątków. Rower pozwala dojechać w miejsca niedostępne dla samochodów. Powiew świeżego powietrza połączony z wysiłkiem fizycznym dostarcza nam energii i pozytywnego nastawienia na resztę dnia. Nie zapominajmy, żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, podczas jazdy na rowerze. Niezbędnym elementem ubioru będzie kask.

BIEGANIE to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek zarówno na łonie natury, jak i w mieście. Wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Naukowcy potwierdzają, że taki rodzaj aktywności wzmacnia nasz układ krążenia, poprawia koncentrację i redukuje stres. Bieganie pozwala „oczyścić głowę” – efektem jest zadowolenie graniczące z euforią.

JOGA nazywana jest świadomym relaksem. To rodzaj aktywności, która rozwija nasze ciało i umysł. Pozytywnie wpływa na elastyczność ciała, wzmacnia mięśnie, poprawia naszą postawę, pobudza krążenie, reguluje ciśnienie. Właściwy sposób oddychania pozwoli osiągnąć wyższy poziom relaksacji, oderwać się od codziennych trudów i zmartwień, wyciszy naszą psychikę, zwiększy odporność na stres. Joga jest doskonałą aktywnością dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia i chcą zacząć regularnie się ruszać. Jeśli szukasz balansu i równowagi – to aktywność dla Ciebie.

GRY ZESPOŁOWE dają możliwość spędzenia wolnego czasu w dobrym towarzystwie. Wysiłek fizyczny połączony z pozytywną atmosferą zdecydowanie pozwala skutecznie odpocząć. Najczęściej wybierane aktywności to siatkówka, koszykówka, piłka nożna i tenis.

Wypoczynek połączony z ruchem doskonale wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Nie szukaj wymówek, tylko postaraj się zaplanować codziennie chociaż niewielką aktywność. Po kilku dniach sam zobaczysz rezultaty.

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Wolontariuszka Natalia

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
Na upalne dni

Na upalne dni

W te wakacje mieliśmy już okazję doświadczyć wielu upalnych dni. O ile letni czas jest tym, na co niecierpliwie i z radością czekamy każdego roku, o tyle zbyt wysokie temperatury mogą być dla nas uciążliwe. Co zrobić żeby było nam lepiej? Jak przetrwać upały?

czytaj dalej
Dzień bezpiecznego kierowcy

Dzień bezpiecznego kierowcy

25 lipca obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Datę wybrano nieprzypadkowo, bo we wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców. W tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Przestrzeganie przepisów i odpowiednia...

czytaj dalej
Pięć sposobów na relaks

Pięć sposobów na relaks

Zaczęły się wakacje, czas beztroskiego czytania książek w hamaku, wielogodzinnej zabawy na dworze i kopania na plaży tunelu, który ma nas zaprowadzić prosto do Chin. Odłożyliśmy na bok ciężkie książki, zapisane zeszyty i wypchane przyborami piórniki. Wreszcie możemy...

czytaj dalej