Wyprawa po wiedzę. Mamy wyniki!

Wyprawa po wiedzę

11 maja, we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w centrum informacyjnym Europejskiej Stolicy Kultury (infopunkt Barbara), ul Świdnicka 8 we Wrocławiu, odbyła się konferencja prasowa, prezentująca wyniki projektu badawczego, realizowanego we współpracy z Newspoint spółka z o.o. oraz SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii. Następnego dnia, 12 maja, dzięki uprzejmości Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w ramach Święta Odry, nasz Mobilny Punkt Poboru Dobra, był do dyspozycji zarówno dziennikarzy, którzy nie mogli wziąć udziału w konferencji prasowej jak i zainteresowanych tematem mieszkańców Wrocławia. Niektóre wyniki badania, zaskoczyły nie tylko nas!

Wiedzieć, znaczy lepiej działać

Już wiemy, że Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum Dla dzieci Dolnego Śląska, aby dobrze działać powinno potrafić prowadzić skutecznie dialog z otoczeniem. Do tego jednak potrzebna jest rzetelna wiedza o tym co wie i rozumie na temat hospicjum dla dzieci, lub czego nie wie i jakiej informacji oczekuje opinia publiczna. Jak się okazało, ponad 70% Polaków nie wie co to jest hospicjum domowe dla dzieci. Panuje również przekonanie, iż dzieci pozostające pod opieką hospicjum cierpią głównie na schorzenia onkologiczne, a przecież ponad 55% naszych podopiecznych, to dzieci z chorobami neurologicznymi. Zatem korzystając z okazji przedstawiliśmy przybyłym dziennikarzom informacje na temat tego jak działa hospicjum domowe dla dzieci, w jakim wieku mamy pacjentów, z jakimi schorzeniami i jak rozkłada się liczebność naszych podopiecznych w regionie. Bo przecież docieramy nawet do pojedynczych małych pacjentów na Dolnym Śląsku.

Potrzebna wiedza, potrzebny dialog

Na pytanie z badania ankietowego: gdzie spotkałeś/spotkałaś się z tematem hospicjów domowych dla dzieci, ponad 43% respondentów stwierdza, że dotąd w ogóle nie spotkało się z tym tematem! Jedna czwarta wskazuje Internet jako źródło wiedzy i podobna grupa (23,3 proc.) media tradycyjne (gazety drukowane, radio, tv).  Zatem 25,2 procent badanych czerpie swoją wiedzę na temat hospicjów dla dzieci z Internetu. Kiedy dzięki monitoringowi Newspoint, przyjrzeliśmy się tematyce publikacji internetowych okazało się, że najwięcej jest publikacji na temat atrakcji organizowanych dla chorych dzieci. Zatem nic dziwnego, że wiedza o tym czym jest domowe hospicjum dla dzieci wśród Polaków, jest tak znikoma. Okazało się również, że dla blisko ¾ Polaków, hospicjum dla dzieci jest to temat, o którym należy rozmawiać. Można sądzić, że tak duża grupa uznających tę tematykę za „zdecydowanie” wartą publicznej dyskusji widzi tym samym potrzebę jej prowadzenia. To dla nas dobre wieści, tym bardziej że na podstawie monitoringu publikacji internetowych można wnioskować, iż mimo potencjalnego, bardzo silnego zabarwienia emocjonalnego, tematyka hospicjów nie generuje w sieci komentarzy o negatywnym wydźwięku ani tym bardziej hejtu.

Państwo i uporczywa terapia

Jednym z kluczowych dla nas pytań ankiety było: „Czy Twoim zdaniem należy podtrzymywać życie nieuleczalnie chorych dzieci za wszelką cenę w ramach tzw. uporczywego leczenia, nawet jeśli wiemy, że dziecko cierpi i nie ma szans na wyleczenie?”. Liczny odsetek osób nieumiejących ustosunkować się to tych zagadnień, pokazuje, jak złożone i trudne w ocenie są to dylematy. Może też jednak stanowić wskazówkę, iż istnieje ogromna przestrzeń nieświadomości, a zatem potrzeba upowszechniania tej trudnej tematyki i prowadzenia rzetelnej, opartej na wiedzy dyskusji publicznej, powiedział w tym miejscu na konferencji dr n. med. Krzysztof Szmyd- szef naszego hospicjum. Ciekawym wynikiem były również odpowiedzi na pytanie o to, jakie instytucje powinny organizować i prowadzić hospicja dla dzieci. Można by z tego wyniku sądzić, że połowa Polaków uznaje opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi za zadanie ważne, trudne i złożone oraz kosztowne na tyle, że powinno zajmować się tym państwo. W jakiejś mierze jest to też z pewnością uzewnętrznienie ogólnej tendencji części społeczeństwa do cedowania na państwo zadań dotyczących problemów społecznych. W komentarzu do tego wyniku, Z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, Pani Jadwiga Ardelli – Książek, powiedziała między innymi, że warto „odczarować” samo słowo hospicjum czy opieka paliatywna. Wszak korzenie tych słów w swoich łacińskich brzmieniach oznaczają kolejno „dom gościnny” czy „pallium (płaszcz, okrycie)”. Zatem hospicjum domowe dla dzieci to opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem w jego rodzinnym domu. Tam, gdzie czuje się bezpiecznie, wśród bliskich, ale otoczone opieką profesjonalistów, lekarzy, terapeutów czy wolontariuszy gotowych wspierać całe rodziny.

Mobilność w informowaniu

Bulwar Xawerego Dunikowskiego to miejsce szczególne dla Wrocławian. Tuż przy Odrze, wzdłuż magicznego Ostrowa Tumskiego, ciągnie się urokliwy trakt spacerowy. Wspaniale było w minioną sobotę wraz z wolontariuszami, personelem medycznym i organizacyjnym służyć licznym spacerującym wiedzą o nas, ale też naszymi balonikami z dobrym słowem, otwartą Księgą Dobra gotową na nowe wpisy, ścianką do zdjęć „Jestem bohaterem Wyprawy Po Dobro” czy po prostu chwilą zabawy lub wytchnienia na leżaku. Mobilny Punkt Poboru Dobra tym razem wyposażony był również w dodatkową wiedzę – raport z wynikami badań.

Formuła dobrych podziękowań

Półroczny projekt badawczy dobiegł końca a my zyskaliśmy pewność, że warto mieć wiedzę i warto się nią dzielić. Zainteresowanych wynikami badania zapraszamy do kontaktu z nami. Z całego serca dziękujemy firmom badawczym, które bezinteresownie przeprowadziły badanie. Mamy nadzieję, że to dobry początek współpracy z Newspoint spółka z o.o. i SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii, bowiem doceniliśmy smak rzetelnej wiedzy i wierzymy, że pomoże nam lepiej i skuteczniej pomagać. Dziękujemy Wydziałowi Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia za pomoc w zorganizowaniu profesjonalnej konferencji prasowej. Dziękujemy Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych za zainteresowanie tematem i za udział w konferencji prasowej. Specjalne podziękowania kierujemy na ręce Biura Promocji Miasta i Turystyki, dzięki któremu mogliśmy z Mobilnym Punktem Poboru Dobra wziąć udział w Święcie Odry. Dziękujemy dr Zbigniewowi Chmielewskiemu za opiekę nad badaniem i zaprezentowanie wyników na konferencji prasowej. Bardzo dziękujemy respondentom, którzy udzielali odpowiedzi na pytania naszej ankiety a także gościom spacerującym urokliwym bulwarem, którzy przystanęli na moment w tą słoneczną sobotę maja, by pochylić się z zainteresowaniem nad wiedzą o tym czym jest hospicjum domowe dla dzieci. Gromkie dziękuję, kierujemy do naszej podopiecznej Nicoli Matusik i jej Mamy, które przybyły na konferencję prasową. Dzięki Waszej gotowości do dzielenia się dobrym słowem na nasz temat, mamy tę chwytając za serca pewność, że nasza praca jest potrzebna.

POBIERZ RAPORT „O ZAGADNIENIACH DOTYCZĄCYCH HOSPICJÓW DLA DZIECI W POLSCE”.

Foto | Daniel Krzewiński, Irina Kanapelka


 

Czytaj więcej z aktualności

Kontakt

W związku z sytuacją epidemiologiczną informujemy, że biuro Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” pracuje w trybie zdalnym – zapraszamy do kontaktu telefonicznego  +48 694 589 004 oraz mailowego biuro [at] formuladobra [dot] pl

Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”
al. Marcina Kromera 2, 51-163 Wrocław
NIP 8943068116, KRS 0000582875
Nr konta: 64 2030 0045 1110 0000 0417 6840
Dla wpłat w EUR: 43 2030 0045 3110 0000 0036 6580. SWIFT GOPZPLPWXXX

Adres naszego biura (adres korespondencyjny):
al. Marcina Kromera 2, 51-163 Wrocław
+ 48 694 589 004
(fax) +48 71 707 24 61
biuro [at] formuladobra [dot] pl
Zapraszamy do naszego biura Pn. – Pt. 7:30 – 15:30

Nasza siedziba (dane rejestrowe, adres do faktur VAT):
ul. Odona Bujwida 47, 50-368 Wrocław
NIP 8943068116, KRS 0000582875

Koordynator wolontariatu:
Ewa Janowicz
+48 792 790 109, wolontariat [at] formuladobra [dot] pl

Grupa wsparcia:
Alicja Kaśków
+48 663 355 725, grupa.wsparcia [at] formuladobra [dot] pl

Psycholog hospicjum perinatalnego:
Agnieszka Pasławska
+48 606 406 302, perinatalne [at] formuladobra [dot] pl

Całodobowy dyżur pielęgniarski dla naszych podopiecznych.

W razie nagłej potrzeby dzwoń na nr telefonu:

Numer telefonu
577 651 036

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska z siedzibą przy ul. Odona Bujwida 47 we Wrocławiu NIP 8943068116 jest stowarzyszeniem wpisanym w dniu 27.10.2015 do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, sygnatura ant WR.VI NS-REJ.KRS/15821/16/232, numer KRS: 0000582875.

Informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z KRS można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: Wyszukiwarka podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności:

Polityka prywatności 

Kliknij i wpłać darowiznę

na Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Formuła Dobra
Kliknij i wpłać darowiznę

Kliknij i wpłać darowiznę

na Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Formuła Dobra