Strona główna » Aktualności » Wyprawa po wiedzę. Mamy wyniki!

Wyprawa po wiedzę. Mamy wyniki!

14 maja 2018

Wyprawa po wiedzę

11 maja, we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w centrum informacyjnym Europejskiej Stolicy Kultury (infopunkt Barbara), ul Świdnicka 8 we Wrocławiu, odbyła się konferencja prasowa, prezentująca wyniki projektu badawczego, realizowanego we współpracy z Newspoint spółka z o.o. oraz SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii. Następnego dnia, 12 maja, dzięki uprzejmości Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w ramach Święta Odry, nasz Mobilny Punkt Poboru Dobra, był do dyspozycji zarówno dziennikarzy, którzy nie mogli wziąć udziału w konferencji prasowej jak i zainteresowanych tematem mieszkańców Wrocławia. Niektóre wyniki badania, zaskoczyły nie tylko nas!

Wiedzieć, znaczy lepiej działać

Już wiemy, że Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum Dla dzieci Dolnego Śląska, aby dobrze działać powinno potrafić prowadzić skutecznie dialog z otoczeniem. Do tego jednak potrzebna jest rzetelna wiedza o tym co wie i rozumie na temat hospicjum dla dzieci, lub czego nie wie i jakiej informacji oczekuje opinia publiczna. Jak się okazało, ponad 70% Polaków nie wie co to jest hospicjum domowe dla dzieci. Panuje również przekonanie, iż dzieci pozostające pod opieką hospicjum cierpią głównie na schorzenia onkologiczne, a przecież ponad 55% naszych podopiecznych, to dzieci z chorobami neurologicznymi. Zatem korzystając z okazji przedstawiliśmy przybyłym dziennikarzom informacje na temat tego jak działa hospicjum domowe dla dzieci, w jakim wieku mamy pacjentów, z jakimi schorzeniami i jak rozkłada się liczebność naszych podopiecznych w regionie. Bo przecież docieramy nawet do pojedynczych małych pacjentów na Dolnym Śląsku.

Potrzebna wiedza, potrzebny dialog

Na pytanie z badania ankietowego: gdzie spotkałeś/spotkałaś się z tematem hospicjów domowych dla dzieci, ponad 43% respondentów stwierdza, że dotąd w ogóle nie spotkało się z tym tematem! Jedna czwarta wskazuje Internet jako źródło wiedzy i podobna grupa (23,3 proc.) media tradycyjne (gazety drukowane, radio, tv).  Zatem 25,2 procent badanych czerpie swoją wiedzę na temat hospicjów dla dzieci z Internetu. Kiedy dzięki monitoringowi Newspoint, przyjrzeliśmy się tematyce publikacji internetowych okazało się, że najwięcej jest publikacji na temat atrakcji organizowanych dla chorych dzieci. Zatem nic dziwnego, że wiedza o tym czym jest domowe hospicjum dla dzieci wśród Polaków, jest tak znikoma. Okazało się również, że dla blisko ¾ Polaków, hospicjum dla dzieci jest to temat, o którym należy rozmawiać. Można sądzić, że tak duża grupa uznających tę tematykę za „zdecydowanie” wartą publicznej dyskusji widzi tym samym potrzebę jej prowadzenia. To dla nas dobre wieści, tym bardziej że na podstawie monitoringu publikacji internetowych można wnioskować, iż mimo potencjalnego, bardzo silnego zabarwienia emocjonalnego, tematyka hospicjów nie generuje w sieci komentarzy o negatywnym wydźwięku ani tym bardziej hejtu.

Państwo i uporczywa terapia

Jednym z kluczowych dla nas pytań ankiety było: „Czy Twoim zdaniem należy podtrzymywać życie nieuleczalnie chorych dzieci za wszelką cenę w ramach tzw. uporczywego leczenia, nawet jeśli wiemy, że dziecko cierpi i nie ma szans na wyleczenie?”. Liczny odsetek osób nieumiejących ustosunkować się to tych zagadnień, pokazuje, jak złożone i trudne w ocenie są to dylematy. Może też jednak stanowić wskazówkę, iż istnieje ogromna przestrzeń nieświadomości, a zatem potrzeba upowszechniania tej trudnej tematyki i prowadzenia rzetelnej, opartej na wiedzy dyskusji publicznej, powiedział w tym miejscu na konferencji dr n. med. Krzysztof Szmyd- szef naszego hospicjum. Ciekawym wynikiem były również odpowiedzi na pytanie o to, jakie instytucje powinny organizować i prowadzić hospicja dla dzieci. Można by z tego wyniku sądzić, że połowa Polaków uznaje opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi za zadanie ważne, trudne i złożone oraz kosztowne na tyle, że powinno zajmować się tym państwo. W jakiejś mierze jest to też z pewnością uzewnętrznienie ogólnej tendencji części społeczeństwa do cedowania na państwo zadań dotyczących problemów społecznych. W komentarzu do tego wyniku, Z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, Pani Jadwiga Ardelli – Książek, powiedziała między innymi, że warto „odczarować” samo słowo hospicjum czy opieka paliatywna. Wszak korzenie tych słów w swoich łacińskich brzmieniach oznaczają kolejno „dom gościnny” czy „pallium (płaszcz, okrycie)”. Zatem hospicjum domowe dla dzieci to opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem w jego rodzinnym domu. Tam, gdzie czuje się bezpiecznie, wśród bliskich, ale otoczone opieką profesjonalistów, lekarzy, terapeutów czy wolontariuszy gotowych wspierać całe rodziny.

Mobilność w informowaniu

Bulwar Xawerego Dunikowskiego to miejsce szczególne dla Wrocławian. Tuż przy Odrze, wzdłuż magicznego Ostrowa Tumskiego, ciągnie się urokliwy trakt spacerowy. Wspaniale było w minioną sobotę wraz z wolontariuszami, personelem medycznym i organizacyjnym służyć licznym spacerującym wiedzą o nas, ale też naszymi balonikami z dobrym słowem, otwartą Księgą Dobra gotową na nowe wpisy, ścianką do zdjęć „Jestem bohaterem Wyprawy Po Dobro” czy po prostu chwilą zabawy lub wytchnienia na leżaku. Mobilny Punkt Poboru Dobra tym razem wyposażony był również w dodatkową wiedzę – raport z wynikami badań.

Formuła dobrych podziękowań

Półroczny projekt badawczy dobiegł końca a my zyskaliśmy pewność, że warto mieć wiedzę i warto się nią dzielić. Zainteresowanych wynikami badania zapraszamy do kontaktu z nami. Z całego serca dziękujemy firmom badawczym, które bezinteresownie przeprowadziły badanie. Mamy nadzieję, że to dobry początek współpracy z Newspoint spółka z o.o. i SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii, bowiem doceniliśmy smak rzetelnej wiedzy i wierzymy, że pomoże nam lepiej i skuteczniej pomagać. Dziękujemy Wydziałowi Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia za pomoc w zorganizowaniu profesjonalnej konferencji prasowej. Dziękujemy Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych za zainteresowanie tematem i za udział w konferencji prasowej. Specjalne podziękowania kierujemy na ręce Biura Promocji Miasta i Turystyki, dzięki któremu mogliśmy z Mobilnym Punktem Poboru Dobra wziąć udział w Święcie Odry. Dziękujemy dr Zbigniewowi Chmielewskiemu za opiekę nad badaniem i zaprezentowanie wyników na konferencji prasowej. Bardzo dziękujemy respondentom, którzy udzielali odpowiedzi na pytania naszej ankiety a także gościom spacerującym urokliwym bulwarem, którzy przystanęli na moment w tą słoneczną sobotę maja, by pochylić się z zainteresowaniem nad wiedzą o tym czym jest hospicjum domowe dla dzieci. Gromkie dziękuję, kierujemy do naszej podopiecznej Nicoli Matusik i jej Mamy, które przybyły na konferencję prasową. Dzięki Waszej gotowości do dzielenia się dobrym słowem na nasz temat, mamy tę chwytając za serca pewność, że nasza praca jest potrzebna.

O zagadnieniach dotyczących hospicjów w Polsce – Raport [PDF, 3MB]

Foto | Daniel Krzewiński, Irina Kanapelka

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Pozostałe aktualności

Koncert „Dzieci – Dzieciom”

Koncert „Dzieci – Dzieciom”

"Dzieci - Dzieciom", to tytuł koncertu charytatywnego, który odbył się w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu. Podczas wydarzenia odbyła się kwesta na rzecz podopiecznych naszego hospicjum, w trakcie której zebrano kwotę 1643,00 złote. Serdecznie dziękujemy wszystkim...

czytaj dalej
Misja Superbohaterów

Misja Superbohaterów

W powietrzu czuć już upragnione wakacje. Dziś jednak chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą tajemniczą, plenerową zabawą z Superbohaterami. Zaciekawieni?

27 maja rozpoczęliśmy naszą niezwykłą misję z okazji Dnia Dziecka. Ten wyjątkowy dzień świętowaliśmy razem z naszymi Podopiecznymi i ich rodzinami w Dolnośląskim Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 12 dzięki gościnności – p. Dyrektora – Krzysztofa Kowala.

czytaj dalej
Spotkanie Grupy Wsparcia Dla Rodzin w Żałobie w Domaniowie

Spotkanie Grupy Wsparcia Dla Rodzin w Żałobie w Domaniowie

Piękna, wiosenna pogoda przywitała uczestników spotkania Grupy Wsparcia Dla Rodzin w Żałobie w gościnnej Gminie Domaniów. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, którą w Parafii Nawiedzenia NMP w Domaniowie odprawił nasz kapelan ks. Tomasz Filinowicz. ...

czytaj dalej
Wycieczka dla rodzeństwa

Wycieczka dla rodzeństwa

Gokarty, konie, tyrolka, zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, ognisko z kiełbaskami i wiele innych atrakcji czekało na uczestników wycieczki dla rodzeństwa naszych podopiecznych. Dzieci pojechały do Domu Wczasów Dziecięcych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Głazie....

czytaj dalej