Strona główna » Aktualności » Rehabilitacja – właściwie dlaczego?

Rehabilitacja – właściwie dlaczego?

4 lipca 2016

Rehabilitacja to obok opieki medycznej druga najważniejsza forma wspierania pacjentów paliatywnych – bez względu na wiek i schorzenie. Dlaczego? Bo jakość życia jest bardziej istotna od jego długości.

Co daje rehabilitacja?

Rehabilitacja uśmierza wszelkie objawy choroby i opanowuje dolegliwości fizyczne, a przede wszystkim zmniejsza natężenie bólu. Ponadto aktywność fizyczna pozwala zwiększyć wydolność organizmu, utrzymać odpowiednią wagę, pozytywnie wpływa na wzrost odporności i poprawia samopoczucie. Masaż, wykonywany przez fizjoterapeutów, powoduje lepsze ukrwienie i utlenowanie oraz przyspiesza procesy metaboliczne we wszystkich częściach układu nerwowego. Gimnastyka ruchowa jest również kluczowym elementem leczenia dolegliwości mięśniowo-powięziowych, obniża bowiem wzmożone napięcie mięśni. Pacjenci paliatywni często potrzebują pomocy fizjoterapeuty przy zmianach ułożenia ciała oraz do ustalenia poprawnych pozycji i ćwiczeń wspomagających oddech.

Ile to kosztuje?

Pacjent leżący potrzebuje 2 godzin rehabilitacji w tygodniu, aby pozostać w dobrej formie i aby stan wypracowany przez fizjoterapeutę utrzymywał się. Z puli środków przeznaczanych na opiekę nad pacjentem paliatywnym przez NFZ można pokryć 0,166 godziny rehabilitacji w tygodniu. Jak łatwo policzyć, dla każdego pacjenta brakuje nam około 440,16 zł w miesiącu. Na chwilę obecną mamy już 57 podopiecznych, więc koszt rehabilitacji to około 25 089,12zł po odjęciu zwrotu z NFZ.

Ziarnko do ziarnka

Chorzy objęci opieką paliatywną potrzebują pomocy lekarza, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty i wolontariuszy. Działania wszystkich tych osób mają jeden cel – wspólnie walczą oni, by pacjent Hospicjum, tak jak każdy inny, zdrowy człowiek, miał prawo do godnego życia. Przyłącz się do naszej walki!

Wszelkie datki na rehabilitację naszych podopiecznych prosimy wpłacać na konto Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska podając w tytule przelewu „Rehabilitacja”.

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
64 2030 0045 1110 0000 0417 6840
W tytule przelewu proszę wpisać: „Rehabilitacja”

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Pozostałe aktualności

Poznajmy się bliżej

Poznajmy się bliżej

Media to narzędzie, które może pomóc w osiąganiu głównego celu, jakim jest dobro pacjentów i ich rodzin. Dzięki mediom o naszych akcjach i wydarzeniach charytatywnych może dowiedzieć się więcej osób. A w każdym z nas jest szczera chęć pomagania. Informacje w mediach...

czytaj dalej
Wyjazdowa Grupa Wsparcia 2024

Wyjazdowa Grupa Wsparcia 2024

Już niedługo, bo w sobotę 11 maja 2024 r. odbędzie się kolejna Wyjazdowa Grupa Wsparcia dla rodziców po stracie. Będzie to okazja, aby w bezpiecznym i rozumiejącym otoczeniu dzielić się doświadczeniem życia po stracie dziecka z innymi rodzicami. Tym razem udamy się do...

czytaj dalej
Akcja „Nie bądź sknera kup pampera”

Akcja „Nie bądź sknera kup pampera”

Rozpoczęliśmy kolejną edycję akcji "Nie bądź sknera kup pampera", której celem jest zbiórka artykułów dla dzieci będących pod opieką naszego hospicjum. W tym działaniu może wziąć udział każdy. To nic trudnego. Wystarczy skontaktować się z koordynatorem z ramienia...

czytaj dalej