Strona główna » Aktualności » Rehabilitacja – właściwie dlaczego?

Rehabilitacja – właściwie dlaczego?

4 lipca 2016

Rehabilitacja to obok opieki medycznej druga najważniejsza forma wspierania pacjentów paliatywnych – bez względu na wiek i schorzenie. Dlaczego? Bo jakość życia jest bardziej istotna od jego długości.

Co daje rehabilitacja?

Rehabilitacja uśmierza wszelkie objawy choroby i opanowuje dolegliwości fizyczne, a przede wszystkim zmniejsza natężenie bólu. Ponadto aktywność fizyczna pozwala zwiększyć wydolność organizmu, utrzymać odpowiednią wagę, pozytywnie wpływa na wzrost odporności i poprawia samopoczucie. Masaż, wykonywany przez fizjoterapeutów, powoduje lepsze ukrwienie i utlenowanie oraz przyspiesza procesy metaboliczne we wszystkich częściach układu nerwowego. Gimnastyka ruchowa jest również kluczowym elementem leczenia dolegliwości mięśniowo-powięziowych, obniża bowiem wzmożone napięcie mięśni. Pacjenci paliatywni często potrzebują pomocy fizjoterapeuty przy zmianach ułożenia ciała oraz do ustalenia poprawnych pozycji i ćwiczeń wspomagających oddech.

Ile to kosztuje?

Pacjent leżący potrzebuje 2 godzin rehabilitacji w tygodniu, aby pozostać w dobrej formie i aby stan wypracowany przez fizjoterapeutę utrzymywał się. Z puli środków przeznaczanych na opiekę nad pacjentem paliatywnym przez NFZ można pokryć 0,166 godziny rehabilitacji w tygodniu. Jak łatwo policzyć, dla każdego pacjenta brakuje nam około 440,16 zł w miesiącu. Na chwilę obecną mamy już 57 podopiecznych, więc koszt rehabilitacji to około 25 089,12zł po odjęciu zwrotu z NFZ.

Ziarnko do ziarnka

Chorzy objęci opieką paliatywną potrzebują pomocy lekarza, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty i wolontariuszy. Działania wszystkich tych osób mają jeden cel – wspólnie walczą oni, by pacjent Hospicjum, tak jak każdy inny, zdrowy człowiek, miał prawo do godnego życia. Przyłącz się do naszej walki!

Wszelkie datki na rehabilitację naszych podopiecznych prosimy wpłacać na konto Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska podając w tytule przelewu „Rehabilitacja”.

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
64 2030 0045 1110 0000 0417 6840
W tytule przelewu proszę wpisać: „Rehabilitacja”

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Pozostałe aktualności

Mikołajki 2020! :)

Mikołajki 2020! 🙂

Mikołaj. Ekscytacja, radość, nadzieja, tajemnica, oczekiwanie... Co roku w okolicach 6 grudnia zapraszaliśmy Was na wielką imprezę, w trakcie której odwiedzał wszystkie dzieciaki Święty Mikołaj. W tym roku świat trochę stanął na głowie, ale pewne rzeczy są niezmienne....

czytaj dalej
Światełko dla Hani 2020 – Małe Rzeczy

Światełko dla Hani 2020 – Małe Rzeczy

Już po raz szósty 12 grudnia o godz. 18.00, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie zapłonie Światełko dla Hani. Tym razem w inny sposób, bo z racji pandemii – w wersji online, ale mimo to zapłonie równie mocno, jasno i radośnie, jak co roku. Myśl...

czytaj dalej
Kiedy dziecko zachoruje – nowotwór

Kiedy dziecko zachoruje – nowotwór

Jeden z mitów na temat podopiecznych naszego hospicjum domowego jest taki, że to głównie pacjenci chorujący na choroby onkologiczne. Tymczasem, jak przeczytamy w wywiadzie z naszym szefem Formuły Dobra, doktorem Krzysztofem Szmydem - wyleczalność nowotworów wśród...

czytaj dalej
Zapraszamy na coroczne listopadowe spotkanie grupy wsparcia

Zapraszamy na coroczne listopadowe spotkanie grupy wsparcia

Serdecznie zapraszamy Państwa rodzinę na coroczne listopadowe spotkanie Grupy Wsparcia dla Rodzin w Żałobie. Spotykamy się 14 listopada 2020 r. o godz. 15:00, aby podczas uroczystej Mszy Św. modlić się za wszystkie zmarłe dzieci. W tym roku, ze względu na panujący w...

czytaj dalej