Strona główna » Blog » Wesprzeć duchowo, to znaczy jak?

Wesprzeć duchowo, to znaczy jak?

15 listopada 2017

Człowiek, którego dotyka choroba wymagająca opieki paliatywnej, często doświadcza cierpienia. Cierpienie owo nie ogranicza się jednak – jak mogliby niektórzy myśleć – do fizycznych dolegliwości bólowych. Z tym współczesna medycyna radzi sobie coraz lepiej, a lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci są w stanie sprawić, by nie bolało. Jednakże – mimo najlepszej opieki medycznej – bywa, że pacjenci wciąż skarżą się na ból. Pytani o jego źródło mówią, że boli ich dusza.

Nie wystarczą medykamenty

Nauka próbując usystematyzować tę kwestię, wprowadziła pojęcie bólu totalnego, który ogarnia całego człowieka, a nie tylko jego ciało. Okazuje się więc, że nie wystarczą medykamenty, nawet te z najwyższego stopnia drabiny analgetycznej, aby pomóc człowiekowi. Nie koją one bowiem bólu duszy, który wyraża się – jak mówią znawcy tematu – w lęku, depresji i złości. Myliłby się jednak ten, kto by rzekł, że pomoc duchowa tożsama jest z pomocą psychologiczną. Owszem, potrzeba, by kapelan miał podstawową wiedzę z zakresu psychologii, lecz znacznie ważniejsze jest to, by miał świadomość, że pomoc duchowa nie jest jego dziełem.

Ukoić ból duszy

Teologia katolicka określając podstawowe zadania kapłana, wskazuje na głoszenie Ewangelii i sprawowanie sakramentów. Znajduje to również swoje zastosowanie w posłudze hospicyjnej. Kapelan jest więc tym, który udziela sakramentów i głosi Słowo, by w ten sposób sam Chrystus mógł działać. W tym zawiera się istota wsparcia duchowego. W praktyce duchowa opieka wyraża się w udzielaniu sakramentów, we wspólnej modlitwie, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Obecność i towarzyszenie nie tylko choremu, ale i jego najbliższym stanowi nieocenione wsparcie, które pozwala – chociaż trochę – ukoić ból duszy. I chociaż pomoc duchowa jest domeną kapelana (bo przecież tylko on może sprawować sakramenty), to jednak każdy właściwie członek zespołu hospicyjnego może w mniejszy lub większy sposób wypełniać misję duchowego wsparcia.

Ks. Tomasz Filinowicz
Kapelan Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”
Magister teologii, który święcenia kapłańskie przyjął w 2008 roku.

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Czy możemy odpuścić?

Czy możemy odpuścić?

Coraz szybsze tempo życia, checklisty, deadliny, praca zawodowa, życie rodzinne, rozmaite obowiązki – mimo chęci, codzienne funkcjonowanie wielu z nas nie przypomina życia w duchu slow life. Czy taki tryb życia jest dla nas męczący? Często tak. Jednocześnie towarzyszy...

czytaj dalej
Proste ćwiczenia na trudne emocje

Proste ćwiczenia na trudne emocje

Świadomość ciała i uważność to kluczowe czynniki wspierające regulację trudnych stanów emocjonalnych. Rozwijanie ich może pomóc w codziennym radzeniu sobie ze stresem. Poniżej znajdziesz kilka prostych, praktycznych ćwiczeń: 1. Świadome oddychanie To proste ćwiczenie...

czytaj dalej