Strona główna » Blog » Mamo, Mamo, coś Ci dam…

Mamo, Mamo, coś Ci dam…

26 maja 2018

Datę 26 maja wszyscy znają doskonale. Tego dnia obchodzimy Dzień Matki, ale… tylko w Polsce. Mimo, że w różnych zakątkach święto obchodzone jest nieco inaczej, cel jest wszędzie taki sam – okazanie szacunku i podziękowanie za obecność i trud.

Mamy w Polsce

Wydaje się, że Dzień Mamy istnieje w Polsce od zawsze. Każdy pamięta wręczanie dziecięcych laurek, samodzielnie ułożonych bukietów czy słodkich upominków. Tradycja obchodzenia tego święta ma nieco ponad 100 lat. Dzień Mamy po raz pierwszy celebrowany był 26 maja 1914 roku w Krakowie. Od tamtego dnia wszystkie dzieci – te małe i zupełnie duże – w wyjątkowy sposób dziękują Mamie za to, że jest.

Mamy na świecie

Tradycja święta Mamy w Anglii i Szkocji sięga XVII wieku, kiedy to dzieci pracujące jako służba na dworach, z dala od domu, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu przyjeżdżały do swoich rodzin. Był to jedyny dzień wolny nazwany „niedzielą u Mamy”. Córki na znak szacunku piekły ciasta, przywoziły słodycze i wręczały kwiaty. Święto przetrwało do XIX wieku, po zakończeniu II wojny światowej znów zaczęto je obchodzić.

Stany Zjednoczone zawdzięczają Dzień Mamy nauczycielce Ann Marie Reeves Jarvis. W 1858 roku rozpoczęła ona kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy, twierdząc, że poświęcenie matek jest niedoceniane. Działania kontynuowała później córka Ann Marie, dzięki czemu święto zostało ustanowione w 1905 roku. 9 lat później prezydent Woodrow Wilson uznał Dzień Mamy za święto narodowe.

Kraje dawnej Jugosławii mogą poszczycić się bardzo ciekawą tradycją. Istnieje tam tzw. „łóżkowe więzienie”. Dzieci nie wypuszczają mamy z łóżka dopóki ta nie podaruje im słodyczy, wyręczają ją również w pracach domowych, aby mogła odpoczywać jak najdłużej. Włosi z kolei pieką ciasta w kształcie serca i zapraszają mamy na uroczysty obiad do restauracji. W Meksyku dzień rozpoczyna się uroczystą mszą, a dzieci przyrządzając mamom wyjątkowo uroczyste śniadania i wręczają kwiaty.

Wszystkie Mamy

Niezależnie od tego, czy spędzamy z Mamą każdy dzień, czy widzimy ją kilka razy w roku, czy mieszkamy w Polsce, czy w jakimkolwiek innym zakątku, dziękujmy im za to, że są. Za trud włożony w wychowanie, za poświęcenie, za serce. Dziękujmy nie tylko 26 maja, ale codziennie, bo nikt nie dał nam tak wiele, w zamian za tak niewiele.

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

Dzień Dobrych Uczynków

Dzień Dobrych Uczynków

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień – Dzień Dobrych Uczynków. Chcę z całego serca podkreślić, jak ważna jest moc dobra, która tkwi w każdym z nas. Nazwa "Formuła Dobra" mówi sama za siebie, prawda? To niepowtarzalna okazja, aby celebrować i podziwiać tę potężną siłę. Czasami...

czytaj dalej
Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dzień opiekuna medycznego i rodziny

Dziś, 14 maja, świętujemy Dzień Opiekuna Medycznego. To dzień, który warto uczcić, bo to właśnie oni są niezastąpieni w opiece nad naszymi bliskimi, zwłaszcza gdy mamy jakieś problemy zdrowotne. Ale pozwól, że dzisiaj spojrzymy na tę rolę z nieco szerszej perspektywy....

czytaj dalej
Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Gdzie szukać pomocy? – rola specjalistów

Do kogo zwrócić się o pomoc? W naszym życiu zdarzają się różnego rodzaju kryzysy emocjonalne, zarówno te większe, jak i mniejsze. Często pojawiają się one niespodziewanie, niejednokrotnie pozbawiając nas konkretnych powodów. Istnieje wiele życiowych sytuacji, które...

czytaj dalej
Niezwykła moc obecności

Niezwykła moc obecności

Kiedy spotyka nas jakieś nieszczęście, mierzymy się z trudną sytuacją lub kiedy cierpi ktoś, kogo kochamy, jest nam bardzo ciężko. Ten ciężar wydaje się być czasem nie do uniesienia… Na szczęście nie musimy nieść go sami. Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną...

czytaj dalej