Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.
W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez rodziców, dziadków lub starsze rodzeństwo książki, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię. Uczy się również słuchać w skupieniu, buduje swoją umiejętność koncentracji i rośnie w nim chęć poznawania świata.
Czas z najbliższymi, kiedy dzieci słuchają opowieści z książek, wzmacnia więzi rodzinne. Może to być nawet bajka przeczytana dzieciom tuż przed snem. Oprócz rozwoju i wspólnie spędzonego czasu dzieci mają dobre warunki, żeby wyciszyć się wieczorem i nie korzystać już z ekranu telewizora czy komputera.
Głośne czytanie opłaca się również starszym dzieciom, bo ułatwia zapamiętywanie. Według badań1 dzięki tej formie uczniowie mogą lepiej zapamiętać słowa, jeśli przeczytają je na głos. Pomaga w tym tzw. efekt produkcji – wytwarzanie mowy i słuchanie własnego głosu. To korzystne dla pamięci werbalnej, bo wymaga od czytelnika aktywnego zaangażowania w zadanie.
Nasi podopieczni i ich rodzeństwo lubią słuchać czytanych im historii. Przecież każda książka to nowy świat do odkrycia. Trzeba po nią tylko sięgnąć. A przy okazji można spędzić czas z bliskimi i obudzić wyobraźnię.
Zachęcamy Was do czytania na głos – naprawdę warto 🙂
- Nauka w Polsce, Czytanie na głos wspomaga pamięć, PAP (dostęp: 29.09.2023). ↩︎