Strona główna » Blog » Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

29 września 2023

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. 

W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez rodziców, dziadków lub starsze rodzeństwo książki, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię. Uczy się również słuchać w skupieniu, buduje swoją umiejętność koncentracji i rośnie w nim chęć poznawania świata. 

Czas z najbliższymi, kiedy dzieci słuchają opowieści z książek, wzmacnia więzi rodzinne. Może to być nawet bajka przeczytana dzieciom tuż przed snem. Oprócz rozwoju i wspólnie spędzonego czasu dzieci mają dobre warunki, żeby wyciszyć się wieczorem i nie korzystać już z ekranu telewizora czy komputera. 

Głośne czytanie opłaca się również starszym dzieciom, bo ułatwia zapamiętywanie. Według badań1 dzięki tej formie uczniowie mogą lepiej zapamiętać słowa, jeśli przeczytają je na głos. Pomaga w tym tzw. efekt produkcji – wytwarzanie mowy i słuchanie własnego głosu. To korzystne dla pamięci werbalnej, bo wymaga od czytelnika aktywnego zaangażowania w zadanie.

Nasi podopieczni i ich rodzeństwo lubią słuchać czytanych im historii. Przecież każda książka to nowy świat do odkrycia. Trzeba po nią tylko sięgnąć. A przy okazji można spędzić czas z bliskimi i obudzić wyobraźnię. 

Zachęcamy Was do czytania na głos – naprawdę warto 🙂


  1. Nauka w Polsce, Czytanie na głos wspomaga pamięć, PAP (dostęp: 29.09.2023). ↩︎

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej
Na upalne dni

Na upalne dni

W te wakacje mieliśmy już okazję doświadczyć wielu upalnych dni. O ile letni czas jest tym, na co niecierpliwie i z radością czekamy każdego roku, o tyle zbyt wysokie temperatury mogą być dla nas uciążliwe. Co zrobić żeby było nam lepiej? Jak przetrwać upały?

czytaj dalej