Strona główna » Blog » Dobrym być

Dobrym być

24 lutego 2020

Powinniśmy nawzajem o siebie dbać. Czy nie jest miło, gdy ktoś przepuści cię na pasach? Gdy okryje cię szalem, bo jesteś zmarznięty? Gdy poczęstuje cię ciastkami, które specjalnie dla ciebie upiekł? Gdy przytrzyma ci drzwi, mijając cię w przejściu?

Powinniśmy nawzajem o siebie dbać. Nie tylko o najbliższych, choć paradoksalnie czasem to właśnie o nich najtrudniej nam się troszczyć. Jednak troszczymy się, mimo wszystko. A czy dbamy o sąsiada? Sklepową codziennie sprzedającą nam bułki? Przechodnia mijanego na chodniku? Każdy z nich może być dla nas kolejnym, bezimiennym obcym, mijanym w pośpiechu i bezrefleksyjnie. Jednocześnie każdy z nich może stać się dla nas okazją do czynienia dobra. Do okazania życzliwości. Wystarczy drobny gest. Oczywiście, możemy ustępować miejsca w tramwajach, co miesiąc wspierać akcje charytatywne, mówić “Dzień dobry” sąsiadce, którą mijamy wychodząc rano z domu, zawsze po sobie zmywać i wywiązywać się ze swoich podstawowych obowiązków. Świat, w którym wszyscy pamiętaliby choćby o tych kilku rzeczach z pewnością byłby piękniejszy, ale czy to wystarczy? Co więcej, czy naprawdę chcemy zatrzymać się tylko na powierzchni uczynności?

Człowiek z natury dąży do ciągłego wzrostu. Cały czas mamy sięgać wyżej, głębiej. Możemy ustąpić miejsca w tramwaju i resztę drogi spędzić patrząc bezmyślnie przez okno, możemy też spojrzeć w obce oczy, w których dostrzeżemy czasem pełną ciepła wdzięczność, czasem dobroduszne spojrzenie, którym obdarowywała nas nasza babcia, czasem troskę i przygnębienie, a czasem całkowitą obojętność. Wszystko to jednak uczy nas czegoś, pokazuje drugiego człowieka nie jako kolejnego obcego, lecz jako głębię człowieczeństwa, którą jesteśmy w stanie dostrzec dopiero patrząc w czyjeś oczy i widząc mikrokosmos, tak podobny do tego, który w sobie nosimy, a jednocześnie całkowicie inny.

Możemy minąć się z sąsiadką, rzucając pospiesznie słowa na powitanie, możemy też zatrzymać się na chwilę, zapytać o samopoczucie, nawet pochwalić pogodę. Czy będzie to pusta rozmowa, czy otwarta furtka do poznania drugiego, który może właśnie nas potrzebuje? Nigdy nie wiemy, co przyniesie kolejne spotkanie, ważne jednak, by w tym spotkaniu rzeczywiście trwać. Można godzinami z kimś rozmawiać i tak naprawdę się z nim mijać, a można zatrzymać się na chwilę i doprowadzić do prawdziwego zauważenia drugiego człowieka, poświęcenia mu całej swojej uwagi i czasu, nawet gdyby miało to trwać chwilkę.

Życzliwość objawia się sposobem, w jaki odnosimy się do innych. Łatwo jest być miłym dla miłych, gdy jesteśmy zadowoleni i wszystko układa się po naszej myśli. Dużo trudnej jest zachować dobre słowo dla osób raniących nas, wyprowadzających z równowagi, denerwujących. A to właśnie trudne chwile są prawdziwymi sprawdzianami naszej wyrozumiałości, opanowania i dobroci.

Ile mamy w sobie talentów, piękna, którym moglibyśmy obdarowywać świat. Nie robimy tego, albo robimy w ograniczonym stopniu. Dlaczego? Skarb schowany w zamku nadaje mu wartość, ale bardziej go nie ubogaca. Zamknięty w wilgotnych piwnicach nie uczyni zamku piękniejszym. Należy dzielić się złożonym w nas skarbem. Nikt za nas tego nie zrobi i nikt nie ubogaci świata w taki sposób, w jaki my możemy.

Dbajmy o siebie nawzajem. Co bardziej może oddać sens naszego istnienia?

Ola, wolontariuszka Formuły Dobra

Zostań Bohaterem Formuły Dobra

Możesz pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które nieuchronnie zmierzają do końca swoich dni, otoczone rodziną i naszą profesjonalną troską. Jesteśmy z nimi naprawdę.

Czy dołączysz do nas?

Przeczytaj inne wpisy na blogu

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

„Formuły Dobra” – wywiad cz. 2

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części wywiadu „Formuły Dobra” Pielęgniarka Ilonka (I): A jak Daniel zareagował na chorobę? Czy mu pani nie powiedziała? Nie, pani mu nie powiedziała na początku... Pielęgniarz Paweł (P): Ja go chyba zabierałem z doktorem, już nie...

czytaj dalej
„Formuły Dobra” – wywiad

„Formuły Dobra” – wywiad

Opieka nad dzieckiem z poważną i nieuleczalną chorobą jest trudne. Na szczęście istnieją takie miejsca jak domowe hospicja dla dzieci. Dzięki temu rodziny otrzymują potrzebne wsparcie. Poznajcie historię Daniela, który zmagał się z chorobą nowotworową. Zapisaliśmy...

czytaj dalej
Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie mu na głos. Już od najmłodszych lat dziecko, słuchając czytanej przez...

czytaj dalej
5 sposobów na aktywny wypoczynek

5 sposobów na aktywny wypoczynek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści wynikają z aktywnego spędzania wolnego czasu? Może taki rodzaj wypoczynku kojarzy Ci się z obowiązkowymi treningami? Nic bardziej mylnego.

czytaj dalej