Hospicjum dla życia poczętego

Hospicjum Perinatalne - Konferencja prasowa "Hospicjum dla życia poczętego".

Wyprawa po wiedzę.

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska zakończyło projekt badawczy „Hospicjum dla życia poczętego”. 15 kwietnia 2019 na konferencji prasowej we Wrocławiu zostały zaprezentowane jego wyniki, z których wyłania się ciekawy obraz wiedzy i opinii Polaków na temat hospicjów perinatalnych.
Konferencja była podsumowaniem drugiego już projektu badawczego prowadzonego przez Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. Poprzednie badania dotyczyły domowych hospicjów dla dzieci, natomiast tematem tegorocznych były hospicja perinatalne, a dokładnie wiedza i opinie Polaków na ich temat.

W wydarzeniu brała udział Jadwiga Ardelli-Książek, wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia, który objął projekt badawczy patronatem honorowym.
– Trzeba mówić również o trudnych sprawach, dotyczących śmierci, choroby, bo one nas dotykają. Należy o tym mówić, zwiększać świadomość, żeby opieka okołoporodowa była jak najlepsza. Rodziny chcą solidarności, nie współczucia – po to są hospicja. Pracują tam ludzie, którzy są w stanie najzwyczajniej w świecie pomóc w tej najtrudniejszej sytuacji, a pomaganie jest zawsze dobre – mówi Wicedyrektor Jadwiga Ardelli-Książek.

Czym jest hospicjum perinatalne? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ z jednej strony jest to instytucja, a z drugiej pewien pomysł na pomaganie rodzinom, które w czasie ciąży dowiedziały się o nieuleczalnej, zagrażającej życiu chorobie u dziecka, na które oczekują. W takim momencie rodzice, gdy zdecydują się na urodzenie dziecka, stają przed wieloma pytaniami: co ich czeka, jak będzie wyglądał poród, jak będzie wyglądała opieka nad dzieckiem po urodzeniu, czy nie będzie stosowana terapia uporczywa, czy dziecko nie będzie cierpiało?
Potrzebna jest zatem grupa osób związanych z medycyną, psychologią, a także duchownych, którzy  będą posiadali niezbędną wiedzę, umiejętności i gotowość do towarzyszenia rodzinie w tak trudnym momencie ich życia.

Jak widać odpowiedź na postawione pytanie jest dość złożona i niełatwa nawet dla profesjonalistów. Tymczasem wiedza o hospicjum perinatalnym jest niezbędna dla osób, które znalazły się opisanej powyżej sytuacji, aby podejmować świadome, najlepsze dla siebie decyzje.

Na konferencji obecna była pani Edyta Traugutt, która skorzystała z pomocy hospicjum, kiedy dowiedziała się, że jej syn – Wojtuś – urodzi się z wadą wrodzoną. Jak sama mówi – dzięki pomocy hospicjum mogła świadomie przejść każdy etap żałoby.

Nad każdym takim etapem czuwa psycholog Hospicjum Perinatalnego – Agnieszka Pasławska.  Kiedy rodzice stają w obliczu tak trudnej diagnozy lekarskiej, wsparcie doświadczonego psychologa jest bezcenne.

– Choroby nieuleczalne dzieci nienarodzonych to problem około 800 rodzin rocznie. Trzeba o tym rozmawiać, trzeba o tym mówić, żeby coraz więcej osób wiedziało czym jest hospicjum perinatalne, bo wtedy będą je wspierać – mówi dr Zbigniew Chmielewski, koordynator projektu badawczego.

Punktem wyjścia do rozmów o hospicjum perinatalnym mogą być nasze badania.

Postanowiliśmy zatem zapytać Polaków o ich stan wiedzy na temat hospicjów perinatalnych. Mieliśmy nadzieję, że dzięki badaniom będziemy mogli pomagać skuteczniej, uzyskamy także wiedzę na temat tego, jak komunikować się ze społeczeństwem. Zagadnienia te stanowią problemy badawcze projektu, który został zrealizowany wspólnie z firmami Newspoint i SW Research.

– Dlaczego warto o tym mówić? Bo bez poparcia społeczeństwa trudno pomagać. Wyniki badań okazały się dobre, idziemy w dobrym kierunku. Wiele osób – nawet tych, które nie wiedzą co robimy – mówi, że warto wspierać takie idee, że warto pomagać i to jest optymistyczna myśl podsumowująca – mówi dr Krzysztof Szmyd, Kierownik Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska.

Zapraszamy do lektury raportu z badań.

Hospicjum dla życia poczętego – Raport z badań

 


Czytaj więcej z aktualności

Kontakt

Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”
al. Marcina Kromera 2, 51-163 Wrocław
NIP 8943068116, KRS 0000582875
Nr konta: 64 2030 0045 1110 0000 0417 6840
Dla wpłat w EUR: 43 2030 0045 3110 0000 0036 6580. SWIFT GOPZPLPWXXX

Adres naszego biura (adres korespondencyjny):
al. Marcina Kromera 2, 51-163 Wrocław
+ 48 694 589 004
(fax) +48 71 707 24 61
biuro [at] formuladobra [dot] pl
Zapraszamy do naszego biura Pn. – Pt. 8:00 – 16:00

Nasza siedziba (dane rejestrowe, adres do faktur VAT):
ul. Odona Bujwida 47, 50-368 Wrocław
NIP 8943068116, KRS 0000582875

Koordynator wolontariatu:
Ewa Janowicz
+48 792 790 109, wolontariat [at] formuladobra [dot] pl

Grupa wsparcia:
Alicja Kaśków
+48 663 355 725, grupa.wsparcia [at] formuladobra [dot] pl

Psycholog hospicjum perinatalnego:
Agnieszka Pasławska
+48 606 406 302, perinatalne [at] formuladobra [dot] pl

Całodobowy dyżur pielęgniarski dla naszych podopiecznych.

W razie nagłej potrzeby dzwoń na nr telefonu:

Numer telefonu
577 651 036

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska z siedzibą przy ul. Odona Bujwida 47 we Wrocławiu NIP 8943068116 jest stowarzyszeniem wpisanym w dniu 27.10.2015 do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, sygnatura ant WR.VI NS-REJ.KRS/15821/16/232, numer KRS: 0000582875.

Informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z KRS można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: Wyszukiwarka podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności:

Polityka prywatności 

Kliknij i wpłać darowiznę

na Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Formuła Dobra
Kliknij i wpłać darowiznę

Kliknij i wpłać darowiznę

na Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
Formuła Dobra